Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 150
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

10 Feb 2009, 18:10

As vrea sa ii rog pe toti cei care mi-au trimis (sau vor sa-mi trimita) mailuri sa detalieze problemele aici. Poate se mai confrunta si altcineva cu probleme asemanatoare si e interesat de discutie. Multumesc!

Doru, problema ta e des intalnita. Nu stiu daca e calitatea slaba a componentelor sau altceva. Cert e ca multa lume a patit asa ceva - martor de airbag aprins -, ca sa inteleaga si ceilalti care mai citesc pe aici despre ce e vorba.
Cei de la service, in principiu, nu prea aveau ce sa faca altceva. Eroarea care a aparut pe VAS (01218) e data de igniterul de airbag lateral de pe scaunul soferurlui (dupa cum probabil ai citit si tu pe log). Posibilele cauze sunt cablajul si / sau conectorii de la airbag igniter pana la unitatea de comanda sau o defectiune a igniterului de la airbag. Posibile rezolvari ale problemei sunt verificarea traseului electric si eventual schimbarea conectorilor (sau mufelor, cum vrei sa le zici) sau verificarea amanuntita a igniterului.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
verdesdoru
Mesaje: 46
Membru din: 23 Sep 2008, 15:48
Localitate: Timisoara

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

11 Feb 2009, 10:51

Multumesc de raspuns... Ma gandesc sa fac chiar eu o verificare a conectorilor... ma gandesc ca e vorba despre cei de sub scaun... sper numai sa reusesc sa dau jos scaunul din fata... daca stie cineva sa faca o descriere detaliata la cum se demonteaza scaunele fata la Leon 1P as fi recunoscator...
Am sa postez si intrebarea ce ti-am pus-o pe mail :
"Salutare,
Am luat e-mailul tau de pe clubseat.eu. Am o problema la masina si m-am gandit ca poate ma poti ajuta... De ceva timp imi ramane ledul de la airbag aprins pe bord. Am fost la dealer cu masina si au zis ca e ceva problema cu mufele de sub scaune si ca o rezolva... am fost de doua ori si nu s-a rezolvat nimic... asa ca am apelat la cineva sa-mi faca o diagnoza sa vad cu ochi mei ce scrie. Am atasat o poza cu eroarea ce am primit-o. Am inteles ca nu e ceva grav dar ma dispera sa vad led-ul aprins. Poate tu ai mai intalnit ceva de genu si ma poti ajuta cu un sfat... la dealer SEAT nu mai vreau sa merg pt vad ca sunt neseriosi.. cel putin cei din TM si din Baia Mare... Ziceau ca taie cumva cablurile si le leaga pe direct... dracu stie ce au facut ca mi-au luat masina in spate in garaj si nu am putut sa vad ce fac..:( Oricum... dupa parerea mea nu au facut mare lucru... daca nu chiar nimic.. numa mi-au luat banii :( Oricum poate ma poti scoate din dilema.
Multumesc mult,
Doru Verdes"

Aici e si poza cu eroarea : http://img502.imageshack.us/my.php?image=error1li4.jpg

Multumesc
Leon 1P 1.6 102CP
TM 83 VRD
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

11 Feb 2009, 17:31

Pentru inceput nu da scaunul jos. Incerca sa il impingi cat de mul poti in spate (sau in fata, si sa stai pe bancheta din spate). Cu igniterul e mai greu, pt. ca exista riscul sa declansezi airbagul.
Verifica prima data conectorii de sub scaun si tine-ma la curent.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
verdesdoru
Mesaje: 46
Membru din: 23 Sep 2008, 15:48
Localitate: Timisoara

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

12 Feb 2009, 15:29

Sincer nu m-am uitat niciodata sub scaun... deci ar trebuis a am acces la ei daca dau scaunul la max in fata... am sa ma uit in weekend sa-ti zic... Teoretic eu nu ar trebui sa mai am mufe pt ca asta mi-au zis la SEAT ca vor sa taie mufele si sa le lege pe direct... acuma teoretic dca au facut asta nu ar mai fi trebuit sa apara... dar ma gandesc ca au luat masina au stat la o tigare o ora si i-au facut un reset cu VAG-COM si mi-au dat-o inapoi... am sa verific acuma mai bine..
Leon 1P 1.6 102CP
TM 83 VRD
 
Avatar utilizator
vlad_m
Mesaje: 370
Membru din: 05 Feb 2009, 21:47
Localitate: Oradea

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

14 Feb 2009, 15:24

Salut!
La masina mea nu functioneaza functia "confort" (roll up\down geamuri si rabatare oglinzi) din telecomanda si nici de la butonul de pe consola centrala, in schimb merge din butucul de la usa sofer daca tin cateva secunde cheia rotita.
Pe un alt "forum" am citit ca a reusit cineva sa activeze functia cu ajutorul unui program VDS-PRO(sau ceva de genu').
Ce parere ai ?
Se poate activa si la mine?
Leon 1P Stylance 2.0 TDI 140cp + TCM
viewtopic.php?f=5&t=2551
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

15 Feb 2009, 15:43

Ai dreptate, insa merge si cu VAG COM. Am facut operatiunea la cateva Seat-uri (inclusiv Leon).Daca ai VAG COM, pot sa-ti spun cum se face. E o chestie de cateva minute. Se recodeaza central convenience (long coding), pentru inchiderea / deschiderea geamurilor si / sau trapei din telecomanda.
In ce priveste rabatarea oglinzilor, e alta discutie, dar se poate face si asta.
Anunta-ma daca ai unde sa faci operatiunea si iti dau detalii.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
vlad_m
Mesaje: 370
Membru din: 05 Feb 2009, 21:47
Localitate: Oradea

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

15 Feb 2009, 16:17

Stiu pe cineva care se pricepe la VAG COM, insa momentan e plecat din tara. Daca poti sa-mi trimiti detalii despre cum se face ti-as fi recunoscator :P

Ar mai fi o varianta: eu joia viitoare (19 feb) trebuie sa ajung la Oradea si trec prin Sibiu. Daca se poate si nu esti ocupat poate ma rezolvi si pe mine, contra cost bineinteles.
Leon 1P Stylance 2.0 TDI 140cp + TCM
viewtopic.php?f=5&t=2551

 
Avatar utilizator
Sima
Mesaje: 110
Membru din: 22 Aug 2008, 15:18
Localitate: Giurgiu & Bucuresti
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

15 Feb 2009, 20:39

Salut.

ai idee daca se poate rezolva cu vag-com pacanitul care apare cand inchid si deschid climatronicul ?
vezi filmuletul ca sa intelegi mai bine despre ce vorbesc.
http://www.youtube.com/watch?v=Wt8xNIurilA
Imagine
 
Avatar utilizator
marek
Mesaje: 728
Membru din: 04 Iun 2008, 09:53
Localitate: Timisoara

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

16 Feb 2009, 03:50

salut,
vreau sa te intreb daca se poate activa prin VAG COM martorul de bord usa deschisa ? am vaz pe un leon k si al meu, de asta te intreb
mersi frumos.
si am vaz tot aici k ati vorbit de trapa
http://www.youtube.com/watch?v=H0fVjBe8 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=WT_bRpSV ... re=related

ce stii de Hollandia ? daca baietii se ocupa numai cu trape... crezi k si asa apare problema descrisa de tine in postul anterior?

http://www.openairfeeling.com/en-int/pr ... a-300.html

au asa:
# Hollandia 100
# Hollandia 300
# Hollandia 400
# Hollandia 500
# Hollandia 700
# Hollandia 900

am dat pe configurator,am ales masina mea :) si uite ce imi zice:
These roof systems can be fitted in your car:
# Hollandia 300
Leon 1.4, 85 CP , Candy White
---------------------------------
http://marekk.mybrute.com
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

16 Feb 2009, 18:36

Vlad, te astept in Sibiu si rezolvam problema.

Sima, nu stiu daca e o problema electronica. S-ar putea sa fie o chestie mrecanica, de la paletele motoarelor de pe traseu. Am nevoie de mai multe detalii.

Marek, depinde de ce model de cluster ai pe masina. Unele modele nu au montat ledul respectiv. Imi trebuie un log de la o scanare, daca ai asa ceva. Ai computer de bord la masina?
Referitor la trapa, nu stiu ce sa zic...Eu cred ca e o operatiune dificila, cu multe riscuri.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
marek
Mesaje: 728
Membru din: 04 Iun 2008, 09:53
Localitate: Timisoara

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

16 Feb 2009, 19:15

nu am computerul de bord
masina e din anul trecut :)
Leon 1.4, 85 CP , Candy White
---------------------------------
http://marekk.mybrute.com
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

17 Feb 2009, 17:31

Fa o scanare daca ai unde si trimite-mi pe mail log-ul. O sa pot sa-ti dau un raspuns mai exact.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

17 Feb 2009, 21:45

Ai cumva codul WSC din modulul 46 , de la un Toledo din 2002? Omul are WSC 01283 , si nu-i mai merge inchiderea centralizata
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

18 Feb 2009, 17:49

Totusi as vrea sa te intreb care e problema exacta, pentru ca WSC e altceva. WSC vine de la Work Shop Code, adica un fel de numar unic atribuit fiecarui dealer din reteaua VAG. Spre exemplu, dealerul Seat din Sibiu are WSC 10158.
WSC code se memoreaza pe un controler odata cu ultima modificare facuta de acel dealer. Spre exemplu, daca eu merg la dealerul din sibiu sa-mi recodeze steering electronics, pe controlerul respectiv o sa-mi apara WSC 10158.
WSC se poate seta si pe vag com, astfel ca toate codarile pe care le face un detinator de asa ceva sa fie reconoscibile pe viitor. Evident , codul trebuie adugat manual si poate fi orice combinatie de 5 cifre.

Da-mi te rog mai multe detalii despre problema, poate reusim sa-i dam de cap cumva.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

19 Feb 2009, 17:09

Vlad, m-am uitat peste log-ul tau de la scanare si sunt cateva detalii pe care vreau sa ti le dau referitor la comenzi audio si / sau telefon pe volan.
Masina ta are steering column electronics 1K0 953 549 AF . Din pacate acest modul nu suporta decat cruise control si trip computer. Pentru a monta comenzi audio si /sau telefon ai nevoie de unul din urmatoarele module 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-AG, 1K0-953-549-AK, 1K0-953-549-AL, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BD, 1K0-953-549-BK (toate compatibile cu slipring-ul pe care il ai pe masina 1K0-959-653-C ).
Mai ai nevoie evident de volan cu comenzi audio si / sau telefon (Multifunction Steering Wheel FR 5P0 419 091 F UWK - asta e volanul FR cu codul pt Altea, dar merge si la Leon. Daca vrei de cupra, o sa-ti caut codul si pt el.)
Daca vrei si bluetooth, mai ai nevoie de un modul si de microfon, insa nu o sa-ti apara agenda pe afisajul din instrument cluster si nu o sa poti controla toate functiile. Exista si aici cateva probleme de compatibilitate, dar in principiu se poate monta. Modulul pt. bluetooth se monteaza sub scaunul pasagerului din fata, iar microfonul in plafon, in carcasa luminilor interioare. Personal nu recomand bluetooth din cauza lipsei displayului multifunctional
Modulul electronic si volanul costa acum pe undeva pe la 1500 de lei, alte sute fiind modulul bluetooth si microfonul plus fire .
Cand esti hotarat si vrei sa-ti comanzi piesele anunta-ma si iti spun exact ce si cum. Montajul pot sa ti-l fac eu daca vrei, deci cu asta nu trebuie sa-ti mai bati capul. Dureaza maxim 30 de minute si e safe. Adica nu o sa-ti ramana erori sau alte chestii.
Tinem legatura!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 150

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori