Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 150
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

21 Iun 2009, 16:32

Andrei, senzorul e calibrat.. Probabil ai refacut geometria rotilor de curand si de aici problema cu volanul. Daca pe VCDS senzorul e in parametri (toleranta e de + /- 1 grad, din cate stiu), cel mai bine ar fi sa repozitionezi volanul. Adica il scoti si il repozitionezi pe santurile din coloana de directie mai la stanga sau mai la dreapta.
Airbagul e prin de volan in 2 cleme, pe care le accesezi din spatele volanului. Invarti volanul pe loc 90 de grade si o sa observi (eventual cu o oglinda) o gaura / fanta in partea din spate a volanului. introduci o tija in fanta respectiva (exista un instrument special, insa poti incerca si cu o surubelnita mai mica) si tragi in partea de jos, inspre podea. O sa auzi un click si airbahul o sa sara din clema. Rotesti apoi volanul invers si repeti operatiunea.
O sa pun zilele astea si niste poze ca sa-ti faci o idee
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

21 Iun 2009, 19:58

Multumesc foarte mult pentru instructiuni.
Nu vreau sa umblu la senzor ci la volan , probabil trebuie sa misc putin volanul.
Eu incercam pur si simplu sa apas si de aceea nu am reusit.Voi incerca cum mi-ai spus tu.
Am si o alta nelamurire si sper ca nu deranjez.
Acum 6 luni mi-am cumparat un vcds 805 pe care l-am folosit cu succes pana astazi cand nu a mai vrut sa functioneze.
Se aprinde ledul rosu cand introduc in mufa OBD , insa nu se face verde cand o introduc in laptop , ci ramane rosu.
Cand intru in program imi apare Interface Not Found.
Chestia este ca l-am folosit cu softul cu care a venit si nici nu am conectat laptopul la Internet ca sa se updateze.
Ai idee daca o mai pot repara sau trebuie sa ma gandesc la alta ?
Cam ce mi-ai recomanda?
Multumesc si scuze de deranj.
Numai bine! :)
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

22 Iun 2009, 08:14

Andrei, ca sa umbli la volan trebuie scos senzorul (e pe slip ring - componenta ce trebuie scoasa pt. a avea acces la volan). Sfatul meu e ca inainte de a scoate slipring-ul, lipeste-l cu banda adeziva (de preferabil de hartie) ca sa nu se miste . Partea din centru care se roteste e centrata din fabrica si ar fi bine sa nu modifici aranjarea.

Daca interfata pe care o ai e clonata, ar fi bine sa discutam pe privat. Incearca se aduci setarile la cele din fabrica..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

22 Iun 2009, 17:04

Am reusit pana la urma sa repar interfata.
Maine imi fac timp si ma ocup si de volan.Sper sa reusesc sa dau jos airbagul.
Revin maine cu mai multe detalii!
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

01 Iul 2009, 17:06

Cum a mers treaba? Ai reusit sa desfaci volanul?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

03 Iul 2009, 17:39

Nu am mai avut timp de volan.
Acum a intervenit alta problema.
Incercand sa ridic geamul de la sofer s-a auzit un zgomot , s-a blocat geamul si nu mai vroia sa urce.L-am ajutat pana a ajuns sus.Acum daca trag usor de el se lasa in jos.Nu am mai incercat sa umblu la el din butoane dar cred ca este de vina macaraua sau clemele ce sustin geamul.
Am dat jos panoul de usa dar nu reusesc sa dau jos tabla din spatele panoului pentru a vedea unde e problema.
Dupa ce rezolv cu geamul o sa incerc si cu airbagul.
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
Vizitator

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

09 Iul 2009, 07:54

M-ar interesa si pe mine doua lucruri: montare cruise control si computer bord.
Pentru prima am inteles ca se poate, trebuiesc maneta si un cablu de legatura , ce ma sperie faptul ca trebuie sa dau jos volanul, daca ma poti ajuta aici. Dupa aceea activarea functiei. Am inteles ca mai toate modele cu EPC au posibila aceasta activare.
Partea mai complicata este cu computer bord.Am vb cu cei din Spania de la SEAT si m-au directionat binenintele in Romania. Aici am avut surpriza sa imi raspunda cineva, foarte sarac in detalii, simplu :nu se poate. De ce nu au vrut sa imi spuan. Apoi enervat de raspuns am cercetat prin www.clubseatleon.net si am gasit o brosura cu optionale ce de pot monta. Aici am vazut ca pt modelul MEU LEON SIGNIA 1.4L 16V nu se poate monta obtional. Am intrat cu VAG -ul de la un prieten si nu am reusit sa vad in cimpurile de biti nici un consum instantaneu. E posibil sa aiba dreptate?
Merci.

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

09 Iul 2009, 08:14

Se pot monta ulterior atat cruise control cat si BC. intrebarea e insa daca merita sau nu. Daca pt. cruise costurile nu sunt chiar asa mari (ai nevoie de maneta cu comenzi cruise, un cablu si eventual un modul electronic), pt. BC lucrurile sunt mai complicate.
In primul rand, am nevoie de codul motorului si anul de fabricatie, eventual VIN-ul. Asta deoarece informatiile despre consum sunt afisate pe un display aflat in instrument cluster (ceasurile de bord). Daca IC-ul tau suporta afisarea informatiilor (desi ma indoiesc), lucrurile sunt putin mai simple.
Daca nu, atunci trebuie schimbat cu totul. Costa cateva sute de euro, iar procedura e mai complexa. Trebuie reprogramat imobilizatorul, citit PIN -ul, reprogramate cheile de contact etc.
Pot sa fac ambele operatiuni, atat cruise cat si BC, insa depinde de tine daca vrei (si poti) suporta financiar operatiunea. Piesele pt. ambele operatiuni o sa-ti scoata din buzunar cateva sute de euro (vreo 5, daca nu mai mult). Oricum, sumele sunt aproximative, trebuie vazut exact ce ai pe masina.
Tine-ma la curent.

Si apropo, la ce te referi cand spui " toate modelele cu EPC"?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Cris_B
Mesaje: 13
Membru din: 30 Noi 2007, 08:42
Localitate: Pitesti

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

09 Iul 2009, 13:25

Iti multumesc frumos pentru informatii.Da modelul meu nu are cluster cu IC+LCD pentru a afisa consumul instantaneu, are IC+LCD ce afiseaza doar ceasul si temperatura exterioara. Imi cam trecuse faza cu CB dar vroiam sa ma asigur ca cei de la SEAT m-au mintit.Cand am amintit de EPC ma refeream la masinile la care aceleratia este cu pedala electrica( cu motoras la clapeta de aer) pentru care am inteles ca este mai simplu de montat CC.
Faptul ca nu am reusit sa vad cu VAG-Com consumul instantaneu asa cum l-am vazut la golful unui prieten, asta nu inseamna ca la UCI trebuie sa ii fac upgrade de soft pentru a afisa , asa este?
Iti dau VIN: VSSZZZ1MZ2R013166 , motor AXP 1390 cmc, 1.4L 16v, benzina, pentru a-mi spune si mie ce cod trbuie sa aiba maneta cu CC si stergator.
Merci si tinem legatura.
Seat Leon
1.4L 16V 75CP
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

09 Iul 2009, 16:21

Ok. O sa-ti dau exact codurile pieselor care iti trebuie pt. cruise control si povestim dup-aia.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Cris_B
Mesaje: 13
Membru din: 30 Noi 2007, 08:42
Localitate: Pitesti

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

10 Iul 2009, 10:11

Salut Ghita!
Am o rugaminte . Poti sa-mi spui si mie long code pentru activare roll up/down geamuri electrice?
Acel cod merge si pentru un GOLF4?
Merci.
Seat Leon

1.4L 16V 75CP
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

10 Iul 2009, 10:19

Roll up/down windows se poate activa doar prin modificarea unor biti din eepromul modulului de confort.
Acesti biti se pot modifica doar cu ajutorul programului VDS-PRO ce ruleaza doar in DOS.
De asemenea pentru aceasta setare ai nevoie de un laptop cu port serial + interfata cu port serial deoarece interfata pe port USB nu este recunoscuta in DOS.
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
shauru
Mesaje: 73
Membru din: 13 Apr 2009, 10:38
Localitate: Bucuresti/Ploiesti

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

10 Iul 2009, 19:32

salut,

Din experienta ta, se poate sa se potriveasca un modul de comfort de pe un passat, pe toledo-ul meu? Pot verifica daca au aceeasi serie si fara vag-com (adica e imprimata pe ele undeva), sau nu am ce sa fac in cazul asta. Stiu ca trebuie sa fie de pe o masina cu aceleasi dotari ca a mea: oglinzi rabatabile electric, 4 geamuri electrice, climatizare, etc.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

11 Iul 2009, 19:08

andrei.toledo scrie:
Acesti biti se pot modifica doar cu ajutorul programului VDS-PRO ce ruleaza doar in DOS.


Trebuie sa te contrazic putin aici.De fapt nu sa te contrazic, ci sa-ti spun sa nu generalizezi. Depinde pana la urma de ce platforma vorbim.
Se poate si cu VAG Com, am realizat personal operatiunea pe un Seat Altea 5P cu CCCM 1K0 959 433 BL si pe un Seat Leon 1P cu CCCM 1K0 959 433 AK. Cativa useri de pe forum pot sa confirme treaba asta.

Pe Golf 4, leon 1M, discutia e alta si sincer sa fiu nu am incercat (inca) sa modific cu VAG COM.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

11 Iul 2009, 19:12

shauru scrie:
Pot verifica daca au aceeasi serie si fara vag-com (adica e imprimata pe ele undeva)


Da, poti sa vezi codul pe modul. E tiparit sau stantat, insa pt. asta trebuie sa il demontezi de pe masina.
Sincer sa fiu nu stiu daca se potriveste, cu exceptia cazului cand cele doua module au acelasi cod (mai putin terminatia, formata din litere).
Despre ce Toledo si ce Passat vorbim? Adica an de fabricatie, cod motor etc.
Da-mi mai multe detalii..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 150

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator