Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 150
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

24 Iul 2009, 08:50

Da, cred ca da. N-am desfacut niciodata. Insa daca o sa-i pui pe bara FR / Cupra o sa iasa putin in afara.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

26 Iul 2009, 17:08

Salut Cosmin!
Am facut o scanare Octaviei 2 Facelift.
Imi poti da adresa de mail la care sa trimit scanarea ?
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

26 Iul 2009, 18:57

Salut Andrei!
Poti sa o trimiti la mkmotorsport@yahoo.com sau la cosmic_blue909@yahoo.com.
Multumesc frumos!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
alkatraz83
Mesaje: 353
Membru din: 01 Feb 2009, 22:39

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

26 Iul 2009, 22:56

intrebare..am citit undeva si nu cred ca e asa:
detin masina din semnatura... si ea nu vine din fabrica cu placute de frana cu senzor, eu daca ii cumpar cu senzor o merge sa le montez mai trebuie ceva? trebuiesc trase alte fire la baterie?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

27 Iul 2009, 08:10

Raspuns....
Nu trebuiesc trase fire la / spre baterie. Trebuie conectate firele de senzorul de pe placuta la IC, ca sa se aprinda si becul in bord (daca il ai..).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
alkatraz83
Mesaje: 353
Membru din: 01 Feb 2009, 22:39

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

27 Iul 2009, 09:15

devreme ce placutele din fabrica au venit fara nu cred ca am asa ceva..ms mult pt ajutor;)
 
Avatar utilizator
mrnej
Mesaje: 60
Membru din: 04 Aug 2009, 00:17
Localitate: Mamaia sat/Milano

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

06 Aug 2009, 17:36

Buna foarte util thread u.
Doresc sa mai fac cate ceva la masina si te rog daca aveti timp si ma puteti ajuta cu niste sfaturi si detalii .
Vreau sai pun BC,tempomat,sai pun oglinzii incarzite si rabatabile,senzori de lumina,ploaie,oglinda interioare cu antiorbire,bara de ibiza cu spalare faruri,faruri cu lupa {de la dezmembrari,},parasolare cu lumina,plafoniera de passat w8 si plafoniera spate de toledo,senzori de parcare fata spate ,navi mfd1 cu tuner tv si camera in suport de nr,lumini la picioare fata spate ,lumini in usi fata sus si jos pe margine ,leduri schimbate la bord ,are led in bord pentru trip si sai activez senzoru de usi deschise si portbagaj deschis ,blocare usi de la 15 km/h activat ,boxe pe toate usile ,volan multifunctional,incalzire in scaune ,lumina in torpedou ,si cam ce mai pot sa activez din vag com la ea .masina e cordoba an 2006 model 2007 cu facelift echipare agresiv motor 1,9 tdi-pd 101 cp motor AXR parca.va multumesc anticipat.
Giulietta 1,8t Vero Cuore Sportivo!

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

07 Aug 2009, 08:10

Salut!
Huh...Impresionanta lista.... :)
Da, se pot face toate astea, insa inti trebuie multe piese. Ca sunt multe, nu e o problema asa mare, problema e ca unele din ele sunt exorbitant de scumpe. In plus, slabe sanse sa gasesti multe dintre pisele necesare la dezmembrari.
Sfatul meu ar fi sa le iei pe rand pe masura ce le gasesti si pe masura ce ai banii.. :)
Documentatia pt. lista ta de retrofit-uri e foarte luunga, mi-ar lua o jumate de zi doar sa o scriu aici. Asa ca spune-mi cu ce vrei sa incepi si te ajut cu placere. Adica pot sa-ti spun ce piese iti trebuie si eventual pot sa te ajut cu montajul daca te deplasezi la Sibiu.
Mult succes!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
mrnej
Mesaje: 60
Membru din: 04 Aug 2009, 00:17
Localitate: Mamaia sat/Milano

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

08 Aug 2009, 01:09

Salut!
da lista asta are cateva vise de cand am luat masina si am vazut lista de optionale dar mi sa spus "ca" masina nu vine cu ele chiar daca le platesc.
Da asa e nu se pot face pe toate odata costa foarte mult dar daca pot sa fac cate o chestie mai mica pe luna si ce e mai scump mai strang $ si le fac si pe ele , intr un an sau doi sa o termin pe la dezmembrari osa caut masinii cu care impart aceeasi platforma tehnica pentru piese care se potrivesc si restu ibiza si cordoba daca gasesc desigur daca nu gasesc o iau usor usor cu piese noi sau mai caut pe situri in spania piese poate sunt mai ieftine un ex sunt faruri in spania costa 250$ bucata sunt cu lupa , fata cat costa la noi am inteles 1000$ setu poate ma insel nu stiu exact cat costa la noi doar din auzite.
Iti multumesc pentru ajutor si nu osa raman dator ! :D :) cand puteti si aveti timp DV nu ma grabesc eu va multumesc pentru ajutor care mil acordati. Primu lucru care vreau sal fac e sai pun o plafoniera de passat w8 :)
Osa fac un Thread cu fiecare modificare care o fac la masina vreau sa fac poze pe tot parcursu fiecarei modificari cu detalii sa se poata informa si altcineva :D



Multumesc frumos!
Giulietta 1,8t Vero Cuore Sportivo!
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

08 Aug 2009, 08:24

Cine ti-a spus ca daca platesti o dotare optionala masina nu vine cu ea? E imposibil, probabil vroiau sa vanda masina pe care o aveau pe stoc.
O sa te ajut cu placere, insa trebuie sa stii ca te inhami la ceva foarte costisitor dpdv al banilor.
Si eu caut de ceva vreme niste piese foarte scumpe pe care nu le gasesc nicicum la dezmebrari.
Succes si tinem legatura!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
mrnej
Mesaje: 60
Membru din: 04 Aug 2009, 00:17
Localitate: Mamaia sat/Milano

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

08 Aug 2009, 15:47

Salut!
Nu mai dau nume dupa 3 anii nu mai conteaza masina a venit din curtici nu o aveau pe stoc
Iti multumesc pentru ajutor ,da stiu nu o sa fie ieftin sa fac toate acele retrofit uri dar chiar ma pasioneaza masinile :D nu o fac si intr un an o vand o tin pana rugineste :D ,dupa retrofit uri ma bate gandu sa fac ceva si la motor macar 200cp :D .
Da e mai greu pe la dezmebrari sa gasesti anumite piese poate in afara nu in RO poate le gasesti ,Sper sa le gasesti :D
Succes si tinem legatura!
Giulietta 1,8t Vero Cuore Sportivo!
 
popa_vasi
Mesaje: 77
Membru din: 05 Mar 2009, 00:56
Localitate: teius, AB
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

09 Aug 2009, 12:41

Salut
Am fost la tester si a gasit 2 bube:
1: 18062 Please Check DTC Memory of Instrument Cluster P 1654-35-00
2: 17656 Start of Injection Timing Regulation: Control deviation P 1248-35-10 Intermitent

1 e de la airbag si 2 de la pompa de injectie?
Poti te rog sa mi le explici

Multumesc si scuze de deranj!
kikdown la Seat?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

10 Aug 2009, 08:07

Prima eroare nu e de la airbag. E de la instrument cluster (ceasurile din bord). Nu-mi dau seama exact ce reprezinta, m-ar ajuta daca ai avea log-ul complet. Ai facut modificari la ceasuri, gen schimbat led-uri sau altceva?

A doua eroare e de la injectoare, Timing-ul, mai precis. Cauze ar fi mai multe: timingul de injectie nu e bun, pompa de injectie e blocata sau murdara, ai mers recent pana s-a terminat benzina, sau mergi constant cu becul de la benzina aprins sau e o problema de conexiune la / de la valva de injectie (N108). Vezi sa nu fie arsa siguranta (ai detaliata locatia pt. N108 in manual).

Da-mi tot log-ul de la scanare daca il ai.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

10 Aug 2009, 09:27

Dacul scrie:
Scuze de deranj. am citeva intrebari si as aprecia mult daca ti-ai gasi un pic de timp liber sa ma lamuresti. Masina mea este un Leon 1p 1.6 102cp. nu are computer de bord si nici pilot automat. La una din intilnirile din c-ta a venit si un baiat de la service de la dona care mi-a spus ca la varianta mea este foarte simplu de bagat cele 2, cumparind manetele de la schimbator. in sensul ca ar avea aceste 2 optiuni neactivate din fabrica dar ca ar fi relativ simplu de realizat... Stii cumva daca se poate realiza asa ceva si care ar fi pasii? Adica chiar iau doar manetele si activez functia prin vagcom?
2. un prieten care are un leon1p 1.4 a fost la aceeasi dona si a cumparat un computer de bord, pt ca nici el nu avea. Aici e o mica incurcatura pt ca el zice ca i s-a spus ca va functiona, baiatul de la dona zice ca i-ar fi atras atentia ca nu va functiona...in fine, dupa ce l-au montat nu functioneaza acest computer de bord, iar explicatia este ca ar mai fi nevoie de un cod de tempomat care nu se poate obtine! Ma gindeam sa i-l cumpar eu in prima faza, dar, din nou baiatul de la service de la dona mi-a spus ca nici la mine nu o sa mearga...Acum eu ce sa mai inteleg...
Sincer nu le prea am cu tehnica si ma enervez de fiecare data cind ma duc la vreun service unde se folosesc niste cuvinte pe care nu le inteleg... :oops:
In concluzie, ca deja am abuzat de scris, se pot realiza aceste 2 lucruri, e rentabil sa iau computerul de la prietenul meu, sau sa ma las pagubas? Nu inteleg exact care e treaba cu acest cod de tempomat...
Multumesc anticipat pt amabilitate :D
O zi buna!



Salut!
Discutia e in felul urmator:
Se poate monta atat tempomat cat si BC. Insa solutia nu e doar 'plug-n-play", cum ti-au zis cei de la service. Ai nevoie de niste piese suplimentare, care sunt destul de scumpe.

1. Pt tempomat (sau cruise control) ai nevoie de maneta de semnalizare cu butoane pt. comanda tempomatului. Asta in cazul fericit. S-ar putea sa mai ai nevoie de inca o piesa (o componenta electronica situata sub volan) plus niste fire. Trebuie sa faci o scanare sa vad exact ce piesa ai pe masina.

2. Pt. computer de bord ai nevoie de maneta de stergatoare cu butoane pt. actionarea BC. Pe langa maneta asta, ai nevoie de ceasurile din bord, ceasuri care sa afiseze pe ecranul dintre indicatoarele de benzina si teperatura datele despre consum etc.
Probabil te intrebi de ce trebuie schimbate ceasurile cu totul...E pt. ca ceasurile care le ai tu acum nu pot afisa datele despre consum. Daca nu ai din fabrica asa ceva, ceasurile tale sunt model "low end", ca sa zic asa..
La fel si aici, trebuie sa vad un log de la o scanare sa vad excat ce piese ai pe masina.

Asta e in mare...Daca pt. cruise control costurile pieselor - fara manopera - se ridica undeva pe la 900 de lei (cu tot cu electronica de volan schimbata) sau 350 doar maneta - in cazul cand asta e suficienta - , pt. BC lucrurile sunt mult mai scumpe. Maneta de in jur de 350 de lei, la care se adauga vreo 400 de euro ceasurile.
Preturile sunt informative, nu reprezinta preturi reale, doar ca sa-ti faci o idee..

Si acum sunt cateva chestii pe care vreau sa te intreb eu..
Ce a cumparat exact prietenul tau? Adica ce piese..
Refritor la codul de tempomat, intr-adevar e un cod de login pt. activare, insa la service ar trebui sa-l activeze fara probleme. Pot sa activez eu codul respectiv, insa trebuie sa va deplasati la SB.

Sper ca nu te deranjeaza sa mutam discutia pe forum (pe topicul din semnatura mea), poate mai e si altcineva interesat de discutie..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Montaj elemente electronice, adaptari si recodari VAG COM

10 Aug 2009, 10:26

popa_vasi scrie:
Salut
Am fost la tester si a gasit 2 bube:
1: 18062 Please Check DTC Memory of Instrument Cluster P 1654-35-00
2: 17656 Start of Injection Timing Regulation: Control deviation P 1248-35-10 Intermitent

1 e de la airbag si 2 de la pompa de injectie?
Poti te rog sa mi le explici

Multumesc si scuze de deranj!

Prima eroare tine de instrumentele de bord si la cateva masini a aparut dupa ce au fost modificati kilometri.
Incearca sa o stergi din modulul Instruments poate dispare de tot.
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 150

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator