Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
ottovintila
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 12 Dec 2016, 05:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

EGR si filtru particule

25 Oct 2019, 06:21

Buna ziua,
Am un Toledo NH CAYC 2013, 1.6 TDI 105cp cu 102.000 km. Recent am facut distributia pentru ca incepuse sa se schimbe culoarea lichidului din vasul de expansiune.
In ultima perioada a inceput sa se aprinda spirala in bord. Aceasta vine cu slabirea puterii la acceleratie. Un prim tester indica schimbarea EGR care este cu tot cu racitor, acesta este solutia venita de la mecanic. Pe unde am intrebat nu intra in discutie decarbonizarea. Pretul pt EGR este intre 1800 lei la service si 3200 lei la reprezentanta.
Am alimentat si cu motoria aditivata, am pus in rezervor la un plin si aditiv Liqui Moli acum o saptamana. Aseara s-a aprins iar spirala.
Ce pareri aveti? Ce alternative am? Multumesc anticipat.
Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: EGR si filtru particule

25 Oct 2019, 08:01

Nici una.
Trebuie schimbar EGR. Ia doar OEM, nu lua Sidat sau alte branduri aftermarket. Decarbonizare si alte solutii minune nu au nici un efect.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
ottovintila
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 12 Dec 2016, 05:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: EGR si filtru particule

25 Oct 2019, 12:07

Multumesc!
 
vasi2015
Mesaje: 19
Membru din: 22 Iun 2015, 06:21

Re: EGR si filtru particule

21 Feb 2021, 04:38

Salut ,cum merge masina acum?Ti-ai schimbat egr-ul?Poti sa mi dai mai multe detalii te rog ?Fratele meu trebuie sa-si schimbe egr -ul la un seat ca si al tau.Multumesc anticipat!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori