Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
tarmoz
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mai 2015, 23:11

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

03 Mai 2015, 23:30

Va salut.

Scuze ca resuscitez un subiect mai vechi insa este relevant pentru cautarile mele.

Intentionez sa schimb masina curenta (Mitsubishi Lancer cu motorul VW 2.0 Diesel 140cp). Printre optiunile mele se numara si cele 3 mentionate in titlul acestui thread.
Imi trebuie in special pentu drumuri lungi si rapide, distanta Bucuresti-Constanta intr-un weekend, foarte des. Masina pe care o conduc in prezent este insuficient antifonata, in traditia masinilor japoneze din aceasta clasa :| Zgomotul de rulare si la frecarea cu aerul devin foarte deranjante si obositoare, chiar si la un drum de sezon, ce sa mai vorbim saptamanal.
Sincer mi-a facut cu ochiul Leonul ST FR de 184cp, intentionez sa il testez, insa in oras, evient. Sunt deschis si la alte variante de motorizare si echipare potential mai silentioase :lol: Insa ma intereseaza in special sa pot face depasiri fara sa storc si ultimul strop de putere din motor.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Aveti experienta mersului pe autostrada cu una din aceste masini si ce reprosuri/laude aveti la adresa lor?
2. Dpdv al fiabilitatii au probleme cunoscute motorizarile acestor modele?

Multumesc,
Stefan
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

04 Mai 2015, 11:28

motorizarile si chiar optiunile de pe cele 3 masini sunt aproape identice. diferentele sunt la forma caroseriei si calitatea materialelor si finisajelor la echiparile de top, optiunile standard pe diferite nivele de echipare, etc.
baga test drive cu fiecare si vezi ce iti place ;)
 
costinul_ala
Mesaje: 13
Membru din: 08 Sep 2014, 14:49
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

04 Mai 2015, 15:13

Eu am Leon si am condus de cateva ori Lancer (ambele benzina, la ceva distanta in timp). Nu cred ca sunt diferente semnificative la viteze de autostrada (~130kph). Ce ma surprinde la Leon e ca intre 90 si 170 nu e mare diferenta de zgomot....
Leon 5F FR 1.4 ACT DSG 150CP
Costin -- Bucuresti
 
Avatar utilizator
LTZ
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

31 Mar 2017, 08:57

Vin si eu la ani distanta sa mai trezesc colegii, cu o intrebare:
Din punct de vedere al antifonarii, si a zgomotului din habitaclu, care vi se pare mai buna? Vreau sa-mi schimb masina si sa iau una noua si mai mare, nu vreau sa dau mai mult de 15000-15500 pe ea, golful are niste oferte acum destul de bune la pretul asta, iar cat despre acel motor de 1.0 115 cai, ca specificatii este mult peste motorul de pe ibiza mea de 1.4 86 cai, si ca Nm si ca tot deci...
 
Avatar utilizator
Scarf_andrei
Mesaje: 65
Membru din: 08 Iul 2014, 19:41

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

31 Mar 2017, 09:41

Salut,

Cred ca tot timpul Golf-ul o sa fie mai bine antifonat ca Leon-ul avand in vedere ca e intr-o clasa mai sus. Eu pot sa-ti zic ca intre Golf 5 si Leon 1P FL este diferenta sesizabila mai ales in regim de autostrada, este mult mai liniste in Golf ca in Seat. La variantele noi, Golf 7 vs Leon 5F FL nu stiu sa-ti zic din experienta dar ma astept tot Golful sa fie mai bine antifonat.

Spor!
Seat Leon 1P 1.4 TSI 125
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

31 Mar 2017, 11:05

cere la intalnire unui coleg cu 5F sa te plimbe un pic cu muzica oprita, sa vezi daca sunt probleme cu zgomotul din habitaclu. ideea e ca la un Leon vs Golf la acelasi pret, cu siguranta vei avea mai multe dotari pe Leon si eventual un motor mai bun/mai decent ca si cilindree. daca e sa comparam un Golf echipare de varf cu un Leon echipare de varf, la capitolul insonorizare ar trebui sa castige Golf. cu cat, nu as putea spune. atentie, la 5F facelift abia aparut s-au schimbat fetele de usi si din ce spun multi, si insonorizarea.

cat despre Golf vs Leon, nu se pune problema de "clasa mai sus", clasa e aceeasi la amandoua si are denumirea de "clasa compacta". probabil colegul vrea sa spuna de finisaje interior si in general imaginea mai spre premium al golfului, care e recunoscut ca fiind cel mai bine lucrat si cu materialele cele mai de calitate din clasa compacta (exceptand marcile premium audi-bmw-merc). dar atentie, sa nu cadem in capcana sa judecam doar dupa badge, trebuie sa te uiti la masinile analizate. un Golf chel line va fi intotdeauna mai "gioarsa" decat un Leon cu o echipare minim Style-FR cu dotari peste medie, asta sa fie clar.

urmariti reviewurile celor din presa din Germania, chiar de acolo pleaca majoritatea aprecierilor pozitive catre SEAT, Skoda si asa mai departe. se vede de altfel si in vanzari, unde SEAT e pe trend ascendent constant si este vazut foarte bine. nu as vrea sa fac o generalizare, dar clar in Romania se vede ca in general cumparatorul prefera un model cu o sigla mai "bine vazuta" chiar daca vine cu handicap la dotari, motorizare sau chiar kilometraj.
 
Avatar utilizator
Scarf_andrei
Mesaje: 65
Membru din: 08 Iul 2014, 19:41

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

31 Mar 2017, 11:48

dap, la asta ma refeream cu "clasa mai sus"....ceva mai spre premium....nu la clasa data de volum/dimensiuni

Bafta!
Seat Leon 1P 1.4 TSI 125

 
Avatar utilizator
LTZ
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

12 Apr 2017, 15:56

multumesc de raspunsuri, m-am plimbat cu un leon 2016 al coleglui Silviu, ce pot sa zic, e altceva, mult mai bine inchegat mi s-a parut, iar acel motor de 125 cp, 1.4 cred, benzina...sare masina cand ii dai talpa, si eram 3 in masina, niciunul nu cobora sub 100 kg :) eu fiind obisnuit cu ibiza mea 1.4 86 cp...nu exista comparatie sincer, la antifonare nu mi-am dat seama foarte bine, oricum, este diferenta, dar ar trebui sa o scot la drum lung, minim un DN si un 100km/h minim, ca sa-mi dau seama, revin cu impresii

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori