Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
 
Avatar utilizator
ggo89
Subiect Autor
Mesaje: 143
Membru din: 28 Apr 2016, 10:12

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

28 Iul 2016, 13:07

Mersi mult! acuma dau "comanda"
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17
 
Avatar utilizator
digraph1618
Mesaje: 53
Membru din: 23 Apr 2015, 22:33
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

28 Iul 2016, 21:04

Hah, am vazut-o si eu azi pe Muncitorilor, cum mergeai asa incet ca politistii in patrulare. Eram pe balcon la luat de aer, ti-as fi facut un semn dar vorbeai la telefon :)). Multi km fara probleme si talpa grea iti doresc, Cuprele cu talpa grea se tin.
 
Avatar utilizator
ggo89
Subiect Autor
Mesaje: 143
Membru din: 28 Apr 2016, 10:12

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

29 Iul 2016, 08:19

digraph1618 scrie:
Hah, am vazut-o si eu azi pe Muncitorilor, cum mergeai asa incet ca politistii in patrulare. Eram pe balcon la luat de aer, ti-as fi facut un semn dar vorbeai la telefon :)). Multi km fara probleme si talpa grea iti doresc, Cuprele cu talpa grea se tin.


Mersi! Ar fi trebuit sa imi faci genul de semne pe care le fac si eu leoaicei tale cand trec pe muncitorilor pe langa ea :D ma opream sigur. Cat timp e bebe, nu o calc. Am 400km doar si ma duc ca sfantul. Nu o subturez dar inca n-a vazut peste 3500rpm.
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17
 
Avatar utilizator
ggo89
Subiect Autor
Mesaje: 143
Membru din: 28 Apr 2016, 10:12

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

31 Iul 2016, 02:23

O absoluta placere aceasta masina.
Cutia scurta si precisa, cuplul de la bun inceput se simtea de la turatii reduse iar acum, 1000km mai tarziu simt ca devine tot mai elastic motorul. Nu am avut reprize in care sa trec de 4000 rpm, probabil de maine voi incepe dar pot confirma ca e rafinata, foarte zdravana in curbe, culmea! economica, comoda (desi scaunele cu alcantara cam umezesc posteriorul :oops: ) si ... atrage atentie - MULTA atentie :? De la curiosi ce-o inconjurau in benzinarie cat timp eram la caserie, pana la oameni care vin la mine sa imi puna fel si chip de intrebari in momentul in care ies din ea.. blituri in trafic etc.
Am cam plimbat-o zilele astea si parca tot mai aproape ma aflu de a ma muta in ea. Senzationala.

ImagineImagine.Imagine.Imagine.Imagine
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

31 Iul 2016, 07:23

Dupa 4000rpm trage... curaj
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

31 Iul 2016, 12:41

Nice! Inca putin si se duce rodajul, abia apoi incepe distractia. Cine era cu cealalta Cupra?
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

31 Iul 2016, 15:20

inca ceva, poti pune o poza cu ecranul "Cupra" din Drive Select ? am vazut ca s-a schimbat backgroundul la versiunile noi.

 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

01 Aug 2016, 18:54

Absolut superba!!!! Sa te poarte cu noroc si cu un zambet absolut pe buze, tot timpul !!!!
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

01 Aug 2016, 20:52

ggo89 scrie:
O absoluta placere aceasta masina.
Cutia scurta si precisa, cuplul de la bun inceput se simtea de la turatii reduse iar acum, 1000km mai tarziu simt ca devine tot mai elastic motorul. Nu am avut reprize in care sa trec de 4000 rpm, probabil de maine voi incepe dar pot confirma ca e rafinata, foarte zdravana in curbe, culmea! economica, comoda (desi scaunele cu alcantara cam umezesc posteriorul :oops: ) si ... atrage atentie - MULTA atentie :? De la curiosi ce-o inconjurau in benzinarie cat timp eram la caserie, pana la oameni care vin la mine sa imi puna fel si chip de intrebari in momentul in care ies din ea.. blituri in trafic etc.
Am cam plimbat-o zilele astea si parca tot mai aproape ma aflu de a ma muta in ea. Senzationala.

ImagineImagine.Imagine.Imagine.Imagine

Salut,cred ca cei din partea carora atrage atentie sunt chiar cunoscatorii.....arata ca o masina normala...de daca nu e beanveu ,mertan sau audi nu prea atrage atentia....numai atunci când raman cu buza umflata in trafic :yah
Cupra 290
 
Avatar utilizator
ggo89
Subiect Autor
Mesaje: 143
Membru din: 28 Apr 2016, 10:12

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

02 Aug 2016, 18:10

gamer555 scrie:
Nice! Inca putin si se duce rodajul, abia apoi incepe distractia. Cine era cu cealalta Cupra?

Amicul meu care si-a luat-o deodata cu mine. In curand il conving sa-si faca si user pe club :)

gamer555 scrie:
inca ceva, poti pune o poza cu ecranul "Cupra" din Drive Select ? am vazut ca s-a schimbat backgroundul la versiunile noi.

Adevarat, designul e diferit si pe langa asta si fundalul tahometrelor parca e o nuanta mai inchis.
Imagine Imagine

Andrei FR scrie:
Absolut superba!!!! Sa te poarte cu noroc si cu un zambet absolut pe buze, tot timpul !!!!

Mersi mult! Nici n-ai idee ce atent sunt la AC-ul meu acum :?
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17
 
scuba
Mesaje: 154
Membru din: 13 Mai 2015, 16:10
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

02 Aug 2016, 19:01

cam bine :)
la condus cum e? se conduce greu? se pot descurca si oameni care n-au condus mai mult de 150cp in viata lor? :):):)
2015 Seat Leon FR 1.4 TSI 125
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

02 Aug 2016, 22:44

Arata bine ecranele noi ;)

Scuba, o sa iti raspunda colegul, pana atunci ai parerea mea. Asta este de fapt superputerea Cupra 5F, este cel mai versatil hot hatch din prezent, cu toata concurenta din segment. La performante se bate cu toate celelalte si pe uscat are sanse mari sa castige, dar in modul Comfort se transforma intr-un autoturism usor de condus si linistit si la comportament si sunet ;)
 
Avatar utilizator
Radu Alexandru
Mesaje: 21
Membru din: 26 Iul 2016, 10:52

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

02 Aug 2016, 23:05

scuba scrie:
cam bine :)
la condus cum e? se conduce greu? se pot descurca si oameni care n-au condus mai mult de 150cp in viata lor? :):):)

Totul e la superlativ din punct de vedere al condusului, nu trebuie să îți faci griji cu stăpânirea hergheliei cu o singură excepție: in modul Cupra, la ieșirea dintr-o curbă strânsă și pe asfalt denivelat ai grija cât de tare apeși pedala de gaz în a doua, mai ales dacă ai și ceva viteză iar turația sare de 3000, s-ar putea să-ți dea emoții dar te obișnuiești și devine superdistractiv. În rest, îți dă senzația că ești tot timpul în control și că vrea întotdeauna mai mult. O să îl las și pe colegul să îți spună părerile lui, deși nu cred că va spune ceva în dezavantajul mașinii, atât de bună e.
Seat Leon 5F Cupra 290 M 5d
Imagine
 
Avatar utilizator
ggo89
Subiect Autor
Mesaje: 143
Membru din: 28 Apr 2016, 10:12

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

08 Aug 2016, 10:57

Buuun. Am revenit printre ardeleni dupa 5 zile zile petrecute la marea noastra deosebit de mizerabil amenajata (alt subiect - alta data).
Am trecut de 2700 km parcursi in conditiile in care la plecare aveam doar ~1000. Am cunoscut-o, am inceput s-o descopar, am inceput s-o invat, timp in care ea a terminat cu "adolescenta". Am fost cuminte primii 300 km din calatorie dupa care nu am mai avut rabdare si doar in cupra am tinut-o pana la mare.

Nu poate fi totul roz, desigur asa ca incep lista cu negativele:
- Gumele Conti. 1. Se cam chinuie cu 290 de cai. Nu torque steer-ul sau aderenta ma deranjeaza neaparat ci brutalitatea oferita timoneriei in momentul in care derapeaza. Are acel hop in derapaj care zguduie violent toata masina. Ma gandesc serios la 18" si ceva gume mai putin "bouncy". 2. Zgomot la rulaj >100kmh de raman doar cu bass-ul de pe seat sound system, fara medii sau inalte. De vocile celor din interior nici n-are rost sa mentionez. Sunt constient ca drumurile sunt romanesti calitativ dar tot mi se par enorm de zgomoase anvelopele.
- Am un greieras in usa soferului :( ceva sunet metalic care apare doar la vibratiile motorului in cupra sau pe asfaltul mai aspru. E ca un carait constant. Help?

Suficient. Pozitivele:
- Toata masina per total. O vad ca pe bursucul ala nebun care mananca serpi si baga spaima in lei (honey badger). Agresiva, brutala, absolut dementa impachetata intr-un ambalaj, prin comparatie, anost. Nu zic unde am incercat :shock: dar viteza maxima din specificatiile producatorului sunt o minciuna, merge peste, mult peste (am sa urc candva si pozele din concediu si daca nu imi iau ceva warn/ban, o pun si pe cea cu viteza de pe ceas).
- Modul Confort! motor rafinat, suspensie ce mi-a adormit oamenii in masina fara efort, directie moale dar tot la fel de sensibila si precisa.
- Modul Cupra! motor vruuuum brblbrbrlbrbl pocpoc brblrl, suspensie ce-mi zice tot ce se intampla pe asfalt, directia!! vrajitorie si magie pe 4 roti. Nu credeam ca e posibil sa conduci asa o masina cu tractiune frontala.
- Puterea ca putere dar cuplul respecta cifrele de pe foaia cu specificatii. In depasiri, la 2000 rpm in viteza a 4-a nu era nevoie de retrogradare pentru a fi in siguranta.
- Cutia manuala. Scurta, precisa, exact pe placul meu.
- Consum. 3 persoane in masina. FULL bagaje (inclusiv pe bancheta din spate). OMV MaxxMotion - 8l la dus (verificat 7.86 la pompa) drum relativ liber, 8.6l la intoarcere cu trafic serios. Masina inca nu are consumul asezat, e proaspata si totusi s-a descurcat asa de bine in conditiile in care am calcat-o bine de tot si am prins si trafic.

Cupra - food for soul
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 5d Manual MY17

08 Aug 2016, 12:01

nice, ma bucur ca esti incantat! ne faci pe cei cu non Cupra sa ne simtim si mai invidiosi :) evacuarea si acele pocnituri cand iei piciorul din gaz sunt diferentele majore fata de 280, toti sunt incantati de noua evacuare. poate apuc si eu un nou test drive sa o aud.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori