Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
pimpilie
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 10 Dec 2013, 10:20

Unde este amplasat termostatul?

10 Dec 2013, 11:24

Buna!
Detin un Seat Ibiza 1.9 tdi 66 kw, cod motor ALH. As dori sa stiu unde este amplasat termostatul. Unii imi spun ca este in aceeasi zona unde este si senzorul de temperatura. Am incercat sa dau toate furtunele la o parte dar nu pot sa scot piesa in care intra senzorul de temperatura deoarece este prinsa prin intermediul unei piulite de o teava de fier ce merge inspre distributie si imi cam incurc urechile deja. Am sa revin maine cu poze sa pot si exemplifiva. Daca e acolo voi merge la mecanic, dar poate am noroc si imi spuneti voi ca nu e acolo. Poate cineva are cum sa imi arate pe poze, ca altfel greu cred ca inteleg.
Multumesc!
 
flciuca
Mesaje: 11
Membru din: 18 Iun 2012, 12:55

Re: Unde este amplasat termostatul?

10 Dec 2013, 16:25

Salut,

Eu am 1.4 MPI cod AUD si termostatul e intr-o carcasa neagra in care intra furtunele care duc la radiator. Are doua suruburi cu cap de 13 daca nu ma insel. Desfaci acele doua suruburi si tragi usor de capac. Are o garnitura si cam atat. Ai grija ca o sa-ti curga lichidul de racire si sa nu te oparesti.

Bafta! :)

Florin
 
bicosm
Mesaje: 69
Membru din: 01 Ian 2010, 19:07
Localitate: Ploiesti

Re: Unde este amplasat termostatul?

10 Dec 2013, 16:49

posteaza o imagine detaliata cu motorul tau cu capacul dat jos si iti arat.
Am acelasi motor si anul trecut l-am schimbat

:hi
 
fritzz
Mesaje: 3
Membru din: 06 Dec 2013, 11:30

Re: Unde este amplasat termostatul?

10 Dec 2013, 17:35

salut
uitate un pic la plnsa asta ,poate reusesti sa-l inentifici mai bine .practic termostatul este in interiorul unui stiut de teava care este prinsa de motor in apropierea pompei de apa
Imagine
succes.
 
fritzz
Mesaje: 3
Membru din: 06 Dec 2013, 11:30

Re: Unde este amplasat termostatul?

10 Dec 2013, 17:38

am uitat sa specific

nr 6 reprezinta termostatul

spor
 
bicosm
Mesaje: 69
Membru din: 01 Ian 2010, 19:07
Localitate: Ploiesti

Re: Unde este amplasat termostatul?

10 Dec 2013, 21:56

Sub pompa de injectie , e acel furtun destul de gros, la capatul lui e termostatul.
Sa fii atent la acea flansa de plastic si sa nu pierzi cele 2 suruburi.
Ai aici un link care te va ajuta.
http://www.myturbodiesel.com/1000q/a4/t ... engine.htm

Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori