Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Andrei003
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 18 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

probleme ibiza 1.4 benzina 2001

18 Iun 2013, 21:42

salutare,
vreau sa va spun ca recent am achizitionat o ibiza din 2001, 1.4 16v, din germania. Per total, sunt foarte multumit de ea, insa sunt unele "chichite" care ma deranjeaza, dupa cum urmeaza:
1. diaplayul de la clima imi afiseaza doar cateva liniute, restul nu se vad. Am fost sa il curat, insa mi s-a spus ca nu se poate curata, deoarece este nuj ce model cu placa de baza.. nu prea am inteles. :) aveti idee unde as putea gasi un astfel de display in suceava si cam cat m-ar costa?
2. in timp ce merg cu vreo 40 km/h si la 90 km/h mi se zgataie putin masina(destul de putin, insa se simte bine daca ating bordul cu genunchii). Am echilibrat rotile si facut geometria. Aveti idee din ce cauza ar putea fi?

Multumesc mult :D
Seat Ibiza 6k, 05.2001, 1.4i, 44 kw

Imagine
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme ibiza 1.4 benzina 2001

19 Iun 2013, 17:37

display-ul..incearca pe la dezmembrari....sau la dealer, sau la un magazin de piese auto.
referitor la vibratie, poate ai cauciucurile strambe, poate ai placutele si discurile ovalizate si ating chiar si cand nu apesti, poate ai etrierii blocati, sau poate ai o janta stramba rau si degeaba ai echilibrat tu.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Andrei003
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 18 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

Re: probleme ibiza 1.4 benzina 2001

20 Iun 2013, 22:07

Bamse scrie:
display-ul..incearca pe la dezmembrari....sau la dealer, sau la un magazin de piese auto.
referitor la vibratie, poate ai cauciucurile strambe, poate ai placutele si discurile ovalizate si ating chiar si cand nu apesti, poate ai etrierii blocati, sau poate ai o janta stramba rau si degeaba ai echilibrat tu.



cauciucurile, cum imi dau seama ca sunt strambe? le-am verificat vizual, am scos rotile si m-am uitet pt neregularitati. nimic. si discurile si etrierele arata bine. legat de jante... e posibil... nu m-am uitat f atene la ele. Un set de jante de aluminiu ceva mai ieftine de unde as putea gasi?
Seat Ibiza 6k, 05.2001, 1.4i, 44 kw

Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori