Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
igor.bejan
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iun 2013, 14:41

Martor Alte pericole se aprinde in bord si tiuie!!!!

26 Iul 2013, 15:15

Salut, sunt un fericit nou propietar al unui seat cordoba din 2001.
Nu am condus-o prea mult pentru ca mi-au expirat numerele, dar abia ce am rezolvat asta.

Acum, cand merg cu ea, la turatii mai mari de 2500 ( sa zic 2700 max) si virez, sau franez brusc sau mai puternic, sau cand trec intr-o treapta inferioara mai rapid, imi apare martorul "alte pericole" (acela cu semnul exclamarii inscris intr-un cerc )

Stiu ca trebuie sa ii schimb uleiul ( este la minim si si-a facut norma de 10.000).

SI APP DESPRE ULEI.
La carte stiu ca trebuie sa ii pun 5w30. Am un prieten care mi-a recomandat 10w40 pentru ca motorul fiind vechi nu mai functioneaza in parametrii originali. Nu stiu ce sa fac, nu as vrea sa ii pun un ulei care sa nu i se potriveasca.

Va multumesc si astept opinii.

O zi buna,
Igor
 
Avatar utilizator
Razvan V.
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2010, 20:26
Localitate: Ludus/Mures

Re: Martor Alte pericole se aprinde in bord si tiuie!!!!

26 Iul 2013, 15:48

Si eu am patit sa se aprinda de 2 ori. Verifica lichidu pentru frana, La mine era la minim pentru ca era sparta o chestie la tamburu din stanga. Probabil cum bruschezi masina variaza nivelul si deaia se aprinde.

Ulei, eu am bagat 5W40, Castrol. Inainte am avut Aral, dar cu asta de acuma parca merge mai finut masina.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori