Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
marius_andre2003
Ibiza Owner
Subiect Autor
Mesaje: 423
Membru din: 20 Mar 2009, 18:38
Localitate: iasi
Contact:

sanctiuni drastice - confiscarea masinii

19 Aug 2009, 22:30

salut,
eu unul m-am saturat de teribilisti, vitezomani, inconstienti si smecheri.
as vrea sa se introduca sanctiunea cu confiscarea masinii. de exemplu daca depasesti viteza legala cu 70km/h sa-ti ia masina cu posibilitatea de a se rescumpara( nu stiu , la jumate din valoarea ei evaluata pe baza unui catalog, ca la asigurari). la fel si in cazul alcolului, bineinteles peste o anumita alcolemie (aici nu stiu cum sta treaba cu alcolemia ca nu sunt pasionat), expirarea itp-ului cu peste 3 luni, conducerea fara permis sau a unui autovehicol neinmatriculat, ma refer ca sanctiunea sa fie aplicata numai la savarsirea de abareti foarte grave. aici intra si cursele de masini ilegale pe drumurile publice.

voi ce parere aveti? parerea mea e ca se pot face bani frumosi la bugetul de stat, fara ca militia sa ne pandeasca de dupa colt daca port centura sau nu, sau daca am cumva vre-un bec ars, ori numarul murdar, si in felul asta cred ca s-ar circula mai bine si mai in siguranta.

se poate face si un poll?

daca nu am postat unde trebuie rog un moderator sa mute topicul in aria potrivita
LEON COPA white 1.2TSI 105cp
seat ibiza - SOLD viewtopic.php?f=33&t=3000
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: sanctiuni drastice - confiscarea masinii

20 Aug 2009, 06:03

se vroia sa se faca un proiect de lege cu niste sanctiuni destul de aiurea ...
nu mai stiu in ce stadiu se afla ... era undeva pe la discutii!
clar ca trebuie sa se inaspreasca legea! si nu pentru abateri mizerii (gen - centura) ci pentru lucrurile serioase ... pe care le enumera marius_andre mai sus!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: sanctiuni drastice - confiscarea masinii

20 Aug 2009, 07:31

Eu sunt de acord cu realizarea unor legi privind sanctiunile soferilor indisciplinati. M-am saturat sa vad tot felul de "soferi" veniti cu masini de afara, mai ales din Italia, care fac raliu prin oras. De exemplu, la mine in Rm.Valcea unde nu sunt strazi drepte si largi(cum ar fi de ex. Th. Palady din Bucuresti), vin cu harburi de BMW-uri din 90', Saab, Audi, sau mai stiu eu ce, si baga peste 100km/h in niste zone unde circulatia e foarte aglomerata si drumurile inguste.
Mai nou, am vazut la televizor ca 90% din persoanele carora li se supenda carnetul, contesta in instanta, politia fiind obligata sa le inapoieze carnetul pana la solutionarea cazului(care dureaza cel putin 3 luni sau care se pierde pe drum).
Probabil ca in Romania nu se va face niciodata nimic, atata timp cat lezeaza interesele unora si altora...
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941
 
Avatar utilizator
marius_andre2003
Ibiza Owner
Subiect Autor
Mesaje: 423
Membru din: 20 Mar 2009, 18:38
Localitate: iasi
Contact:

Re: sanctiuni drastice - confiscarea masinii

20 Aug 2009, 17:51

eu ma refeream pur si simplu sa-ti ia masina, sa ti-o confiste. fie ca ai ferarri sau un gunoi de curg tablele de pe ea, oricum te ustura la buzunar. sa zicem ca-ti iei alta, a doua oara mai faci?
LEON COPA white 1.2TSI 105cp
seat ibiza - SOLD viewtopic.php?f=33&t=3000
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: sanctiuni drastice - confiscarea masinii

21 Aug 2009, 10:04

Am vazut intr-un reportaj ca in strainatate(nu retin care tara), celor prinsi facand curse ilegale li se confisca masina si era dusa direct la remat facand-o praf. Sunt de acord cu confiscarea masinii celor care pun in serios pericol viata celorlalti participanti la trafic.(cei cu viteza excesiva in orase, pe autostrada, celor care fac depasiri la limita si mai ales celor care fac depasiri in curbe fara vizibilitate)
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: sanctiuni drastice - confiscarea masinii

21 Aug 2009, 11:31

eu as fi de acord...dar sa le dea la Remat si sa le distruga cu totul.... sau sa le dea inapoi la producator ...sau sa le vanda numai in afara tarii la pret corect daca sunt masini care merita banii...sau daca sunt masini tari sa le ia Politia in uz sa prinda infractorii...sa nu mai dea 70.000 EUR pe un Logan!!!! nu sa le ia nu stiu care fiu de primar la 10% din pretul de piata, ca sunt masini confiscate!!!!
eu in continuare nu imi dau seama cum aia cu daciile care merg pe rulmenti....sau dubele care lasa un fum de nedescris...cum trec astia ITP-ul?????
si astea le-as confisca si la Remat direct! fara drept de apel!
 
Avatar utilizator
CataLIYna
V.I.P.
Mesaje: 4275
Membru din: 09 Feb 2009, 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sanctiuni drastice - confiscarea masinii

21 Aug 2009, 14:32

Eu stiam de faza ca pt abateri grave te baga la inchisoare cateva zile....Mi se pare super ok asta.Sigur s-ar lecui multi

 
Avatar utilizator
marius_andre2003
Ibiza Owner
Subiect Autor
Mesaje: 423
Membru din: 20 Mar 2009, 18:38
Localitate: iasi
Contact:

Re: sanctiuni drastice - confiscarea masinii

21 Aug 2009, 17:00

sa le dai la remat mi se pare o crima. poate doar daca la 3 licitatii nu se prezinta nimeni. cum ar fi sa dai la casat un m6, un maserati sau lambo?
LEON COPA white 1.2TSI 105cp
seat ibiza - SOLD viewtopic.php?f=33&t=3000
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: sanctiuni drastice - confiscarea masinii

22 Aug 2009, 10:32

Bubulutza scrie:
eu as fi de acord...dar sa le dea la Remat si sa le distruga cu totul.... sau sa le dea inapoi la producator ...sau sa le vanda numai in afara tarii la pret corect daca sunt masini care merita banii...sau daca sunt masini tari sa le ia Politia in uz sa prinda infractorii...sa nu mai dea 70.000 EUR pe un Logan!!!! nu sa le ia nu stiu care fiu de primar la 10% din pretul de piata, ca sunt masini confiscate!!!!
eu in continuare nu imi dau seama cum aia cu daciile care merg pe rulmenti....sau dubele care lasa un fum de nedescris...cum trec astia ITP-ul?????
si astea le-as confisca si la Remat direct! fara drept de apel!

total de acord cu tine,si faza cu loganul la 70000€ e tare,imi aduc aminte ca anul trecut eram in RO si se discuta mult despre asta :D
SEAT CORDOBA
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: sanctiuni drastice - confiscarea masinii

07 Oct 2009, 11:44

http://www.gandul.info/news/guvernul-in ... la-4966645
PROIECT Poliţia spune nu, CSM găseşte „erori”, Ministerul Transporturilor nu se predă
Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală
de Gabriela ŞTEFAN, Dan CARBUNARU, Adrian BĂRBULESCU | 07 OCTOMBRIE 2009
România va avea o Strategie Naţională pentru Siguranţa Rutieră, care a fost amendată de CSM şi de Poliţia Rutieră
Poliţia Rutieră se opune, CSM a formulat observaţii, Ministerul Transporturilor nu retrage însă proiectul care prevede înfiinţarea ANCA - agenţia care poate confisca maşini şi intra în conturile rău-platnicilor.
Agenţia de Colectare a Amenzilor la vânătoare de rău-platnici /// Foto:Octav Ganea
Proiectul Hotărârii de Guvern pentru aprobarea Strategiei Naţionale pentru Siguranţa Rutieră intră în linie dreaptă. Ministerul Transporturilor nu pare impresionat de instituţiile care contestă actul normativ. Printre cele mai stranii prevederi se numără eliminarea instituţiei martorului din procedura contravenţională, testarea alcoolemiei indiferent de motivul pentru care şoferul e oprit de poliţie, confiscarea autoturismului în cazul depăşirii cu 50km/h a vitezei maxime legale. Prin aceeaşi hotărâre, se va naşte ANCA - Agenţia Naţională de Colectare a Amenzilor, care va avea dreptul să îţi intre direct în cont pentru a reţine amenda, să revoce permisul de conducere sau, prin hotărâre judecătorească, să aresteze rău-platnicul la un "centru de arest".

Ce prevede actul normativ

Un şofer implicat într-un accident rutier nu îşi va putea dovedi nevinovăţia prin declaraţiile martorilor oculari. De asemenea, un şofer care nu a achitat o amendă rutieră se poate trezi, în cel mai bun caz, cu contul micşorat ca urmare a faptului că amenda i-a fost reţinută direct din contul bancar. În varianta rea, şoferul s-ar putea trezi cu maşina confiscată sau chiar cu puţin arest. De asemenea, toţi şoferii opriţi în trafic la controalele poliţiei rutiere ar putea fi testaţi pentru stabilirea alcoolemiei. Toate acestea nu sunt ipostaze din filme horror ci ar putea deveni reale în România dacă Executivul va adopta o Hotărâre de Guvern privind aprobarea Strategiei Naţionale pentru Siguranţa Rutieră 2009 - 2013. Proiectul acesteia este publicat deja pe pagina de web a Ministerului Transporturilor iar o serie de instituţii şi ministere au fost solicitate să se pronunţe asupra textului prin acordarea sau nu a avizului prevăzut de lege.

CSM a găsit erori

Consiliul Superior al Magistraturii(CSM) a formulat o serie de observaţii la Proiectul de Hotărâre de Guvern privind aprobarea Strategiei pentru Siguranţă Rutieră 2009 - 2013. Astfel, CSM susţine că "nu se poate elimina instituţia martorului din procedura contravenţională şi nici obligativitatea efectuării analizei de sânge pentru stabilirea alcoolemiei". De asemenea, avizul favorabil al CSM mai este condiţionat şi de remedierea altor aspecte.

"Strategia" abordează şi îmbunătăţirea legislaţiei rutiere, enumerând câteva modificări care pot fi avute în vedere. Cele mai aberante dintre aceste modificări sunt: l eliminarea instituţiei martorului din procedura contravenţională, ceea ce înseamnă că un şofer implicat într-un accident rutier nu îşi va putea dovedi nevinovăţia prin declaraţiile martorilor oculari l mutarea responsabilităţii săvârşirii contravenţiei de la şoferul care a condus vehiculul la proprietarul vehiculului, ceea ce înseamnă că, dacă nu este identificat şoferul implicat într-un accident rutier, atunci amenda va fi plătită de proprietarului autoturismului chiar dacă acesta nu se afla la volan l testarea alcoolemiei de către agenţii de poliţie de fiecare dată când aceştia opresc autovehiculele, ceea ce ar însemna că, indiferent de motivul pentru care eşti oprit de poliţie, automat trebuie să sufli în alcoolmetru l eliminarea obligativităţii analizei de sânge, ceea ce înseamnă că stabilirea gradului de alcoolemie se va face doar prin metoda contestată a alcoolmetrului.

De asemenea, va exista o Agenţie Naţională de Colectare a Amenzilor(ANCA), care se va ocupa de procesarea, administrarea şi colectarea de amenzi. În Strategie se arată că "în cazul amenzilor neplătite până la data scadenţei, ANCA investighează cazul şi determină ca plata amenzii să fie făcută prin emiterea unui ordin de plată direct din contul bancar al plătitorului. În cazul în care această procedură eşuează, ANCA recurge la un executor judecătoresc. Dacă şi acesta eşuează în procedura de colectare, ANCA dispune în continuare de un număr de alte metode de constrângere, cum ar fi în cazul amenzilor de trafic revocarea permisului auto, confiscarea autoturismului sau chiar (printr-un ordin judecătoresc) arestarea plătitorului la un centru de arest pe o perioadă determinată de tribunal pe lângă obligaţia de a-şi achita amenda".

Berceanu spune că strategia nu-i aparţine, dar merge cu ea mai departe

Întrebat de Gândul cum comentează proiectul în contextul obiecţiilor CSM, ministrul transporturilor a răspuns: "Proiectul va sta în dezbatere publică atât cât prevede legea, adică 30 de zile de la data postării lui pe site. Problema siguranţei rutiere are o parte de rezolvare în bani, care merge până la 90%, şi altă parte în cheltuirea cu folos a acelor bani", a declarat ministrul Transporturilor, Radu Berceanu. Numai că proiectul e în dezbatere pe site de câteva luni. Direcţia Informare Publică şi Comunicare din cadrul Ministerului Transporturilor susţine că ministerul a promovat strategia dar că aceasta nu-i aparţine: "Propunerea privind proiectul Strategiei Naţionale de Siguranţă Rutieră aparţine Consiliului Interministerial pentru Siguranţa Rutieră. Propunerea a fost promovată de Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii doar pentru că M.T.I. asigură secretariatul Consiliului Interministerial pentru Siguranţa Rutieră. Textul propunerii de Strategie de Siguranţă Rutieră sintetizează discuţiile şi propunerile din Delegaţia Permanentă a Consiliului Interministerial pentru Siguranţa Rutieră". Oficialii ministerului nu au comentat obiecţiile CSM şi nici nu au dat de înţeles că vor modifica sau retrage proiectul.

Poliţia Rutieră nu este de acord

"Poliţia Rutieră a fost consultată în acest domeniu dar consultarea a fost în sensul în care ne-au trimis documentul gata făcut. Nu este normal. Poliţia Rutieră răspunde de siguranţa rutieră şi am decis să nu avizăm acest proiect. El trebuie revizuit şi discutat la nivel de experţi. Documentul conţine foarte multe erori. Cele două exemple scoase în evidenţă de CSM sunt doar câteva. Nici noi nu suntem de acord cu eliminarea martorului din procedura contravenţională şi nici cu eliminarea obligativităţii efectuării analizei de sânge pentru stabilirea alcoolemiei", a declarat pentru Gândul comisarul-şef Lucian Diniţă, şeful Poliţiei Rutiere. Exemplele oferite de cei de la Poliţia Rutieră nu se opresc aici. "Ei propun acum să se dea examen din nou pentru redobândirea dreptului de a conduce pentru mai multe categorii de abateri rutiere. O altă propunere este ca, la depăşirea vitezei cu peste 50 km la oră, să fie confiscată maşina contravenientului".

gabriela.stefan@gandul.info, dan.carbunaru@gandul.info, adrian.barbulescu@gandul.info
 
Avatar utilizator
marius_andre2003
Ibiza Owner
Subiect Autor
Mesaje: 423
Membru din: 20 Mar 2009, 18:38
Localitate: iasi
Contact:

Re: sanctiuni drastice - confiscarea masinii

08 Oct 2009, 14:10

eu salut initiativa :)
LEON COPA white 1.2TSI 105cp
seat ibiza - SOLD viewtopic.php?f=33&t=3000

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori