Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Bogdan90
Bogdanelu'
Subiect Autor
Mesaje: 940
Membru din: 04 Oct 2009, 10:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 00:29

Ferrari a dezvăluit astăzi noul FF (Ferrari Four), primul model al italienilor cu tracţiune integrală. Înlocuitorul lui 612 Scaglietti a primit sub capotă un motor V12 de 660 CP şi se anunţă a fi cel mai practic model de la Maranello.

Noul bolid este propulsat de un motor V12 cu injecţie directă, şi o cilindree de 6.262 cmc. Acesta este capabil să dezvolte o putere maximă de 660 CP la 8.000 rpm şi 683 Nm de cuplu, oferit la 6.000 rpm.

Transmisia noului FF este una cu dublu ambreiaj de tip trans-axle (n.n. - este montată lângă puntea posterioară). Italienii anunţă o viteză de top de 335 km/h şi un demaraj 0-100 km/h de doar 3,7 secunde. Consumul mediu este de 15,4 litri/100 km, iar nivelul emisiilor de CO2 este de 360 grame per kilometru parcurs.

Sistemul 4×4 dezvoltat de Ferrari se numeşte 4RM şi cântăreşte cu 50% mai puţin decât un sistem convenţional de tracţiune integrală folosit de alţi producători. Acesta menţine perfect distribuţia greutăţii (53% pe axa spate) şi oferă performanţe maxime indiferent de condiţiile meteorologice. Inginerii Ferrari au echipat noul lor model cu noua generaţie de amortizoare electromagnetice SCM3 şi cu un sistem de frânare cu elemente din carbon şi ceramică semnat de Brembo.

Din punct de vedere estetic, noul Ferrari FF afişează un design de tip Shooting Brake. Desenat de Pininfarina, modelul este un mix între 458 Italia şi 599 GTB, partea din spate fiind specifică unui break.

Fiind vorba despre cel mai practic model Ferrari, noul FF oferă două locuri în plus faţă de restul gamei şi un spaţiu suficient pentru patru pasageri şi bagajele acestora. Portbagajul are un volum de 450 litri şi poate ajunge la 800 litri. Maşina va fi disponibilă cu şase culori exterioare şi tapiţerii interioare deosebite, create special.

Debutul în public al noului Ferrari FF se va produce în cadrul Salonului Auto de la Geneva de la începutul lunii martie.

ImagineImagine
Imagine

P.S: Acum spuneti-mi voi... Ce alta masina va mai putea sa aiba macar drept de apel asupra clasei Hot-Hatchback de acum incolo? Masina asta are tot: tractiune integrala, un motor fenomenal si pe langa toate astea... ARATA INTR-UN MARE FEL
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 01:03

D.E.M.E.N.T.I.A.L.A ! ! !
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 07:30

frumos, ma bucur ca ferrari trece la tractiune integrala care din acest punct de vedere erau cu mult sub lamborghini ei avand cam standarad tractiunea integrala in oferta, nu de alta dar parca ai mai iesi cu masina si pe carosabil umed sau si in alte conditii meteo, nu numai vara pe pista.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 09:50

Sunt singurul caruia nu-i place chestia aia rosie? Sper ca nu..:)
Arata de parca a fost trasa cu forcepsul dintr-un vagin de balena extraterestra..

Sunt intr-adevar cateva modele reusite de la Ferrari, insa aratarea asta NU e unul dintre ele. Parerea mea..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Trainelu
Mesaje: 1708
Membru din: 13 Iun 2008, 07:54
Localitate: Bucuresti

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 10:37

Cosmin scrie:
Sunt singurul caruia nu-i place chestia aia rosie? Sper ca nu..

Si eu care credeam ca sunt nebun!!!
Arata ca porcu'!
Pacat de ce e sub capota.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine
 
Avatar utilizator
adi.des
Mesaje: 807
Membru din: 08 Sep 2009, 18:56
Localitate: Constanta
Contact:

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 10:39

:hi nu esti singurul, nici mie nu imi place , nu vor mai scoate modele frumoase,toate sunt foarte exagerate,chiar ''aratari'' :yh
eu unul le prefer pe cele mai vechi ,plus ca masina mea preferata este 512 testarossa :drive
seat ibiza - emocion roja- 2008 1.4 TDI tuned by RBN
 
ironmike
Mesaje: 54
Membru din: 23 Dec 2009, 18:03

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 16:55

si eu ma incadrez persoanelor carora nu le place :yah .

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 16:59

nici mie nu-mi place, se pare ca suntem mai multi care suntem contra :roll:

din fata = ok
din spate = ok, sa zicem
din lateral = oribil
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 17:15

mie-mi place, dar interesant de vazut ar fi ca masina sa fie pozata pe strada caci poate masina din poza e concept si asa pe fond alb parca nu-ti prea dai seama cam cum ar fi in realitate nu?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Bogdan90
Bogdanelu'
Subiect Autor
Mesaje: 940
Membru din: 04 Oct 2009, 10:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 17:20

si mie imi place, nush ce vedeti asa urat la ea.... e un design mai indraznetz, mai iesit din tipar si mie imi place asta la masini... d'asta mi-a placut si Leon-ul, ca este ceva altfel fata de ce vezi pe strada..

Masina din poza va fi si cea reala caci va fi lansata in Martie... Pe strada eu zic ca o sa va placa mai mult, in special cum o sa se auda, vruuuummmm :D
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 17:28

cu auzitul doar pe pista sau la viteze mari, astea au dynamic exhaust, la mers prin oras sunt aproape silentioase
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Bogdan90
Bogdanelu'
Subiect Autor
Mesaje: 940
Membru din: 04 Oct 2009, 10:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 17:32

da-l incolo de V12 cat de silentios poate sa fie chiar si cu dynamic exhaust tot o sa toarca... la astea nu exista setare sport care sa faca toba sa sune mai sportiv? ca daca exista nu as vedea motiv sa nu mergi tot timpu cu setarea sport :D
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 17:35

din cate stiu(citit, vorbit, auzit) asa este exhaustul pe orice setare, la mers prin oras, viteze mici si f mici, masina nu face zgomot mai mult decat una obisnuita, daca o calci...vrrruuuuuuuuummmmmm....infernul.... :yah
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
aLeXx
LowRider
Mesaje: 3370
Membru din: 12 Sep 2009, 09:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 17:51

all hell breaks loose

:diabloanifire: :diabloanifire:
Seat Leon 1M 1.6 8v AKL | B-111-EON |
------------------------
Ex: '96 Honda Civic EJ9 | '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 18:04

Cosmin scrie:
Sunt singurul caruia nu-i place chestia aia rosie? Sper ca nu..:)
Arata de parca a fost trasa cu forcepsul dintr-un vagin de balena extraterestra..
Parerea mea..


Subscriu,mi-a placut caracterizarea facuta de Cosmin :yh
Oricand as prefera RS3ul,un Ferrari mereu l-am considerat ca fiind o marca prea opulenta si total nepotrivita pt tara/clima noastra.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori