Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
julia_crista
Subiect Autor
Mesaje: 711
Membru din: 04 Dec 2007, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Conquiztador - Habar n-ai si cistigi

01 Mar 2008, 20:15

Scris de Julius Constantinescu

Daca nu v-ati mai enervat de mult si va simtiti sufletul cuprins de pace si de iubire, incercati sa jucati Conquiztador, un fel de joc de cultura generala, pe care-l gasiti la www.conquiztador.ro. Daca, dupa maximum 5 jocuri, n-ati pus mina pe topor si n-ati omorit pe nimeni, ori sinteti Dalai Lama, ori, pur si simplu, n-ati gasit nici un topor la indemina.
Pe scurt, Conquiztador e un fel de “Vrei sa fii miliardar” ceva mai relaxat. In primul rind, aici nu duci o lupta inegala cu raspunsurile corecte, ci concurezi cu doi tipi care, cu putina sansa, pot fi chiar mai timpiti decit tine. Dar, cel mai important, ca sa joci Conquiztador nu trebuie sa fii un tocilar jenant: la intrebarile fara variante de raspuns, cistiga cel care indica un raspuns cit mai apropiat de cel corect (daca, de pilda, raspunzi ca revolutia lui Tudor Vladimirescu a avut loc in 1848, iar tipii cu care joci spun ca in 1907, ai cistigat, intrucit e clar ca esti mai inteligent).
Jocul consta intr-o harta care se imparte intre cei trei jucatori, fiecare regiune fiind cucerita in urma unor intrebari, in final cistigind cel care ocupa mai multe regiuni (si care a dat, evident, cele mai multe raspunsuri corecte, gen acceleratia gravitationala este egala cu 50 m/s², Nero a trait pe vremea Republicii sau tetraedrul are pe putin 8 muchii). Insa cel mai misto la acest joc sint intrebarile - cele mai multe sint in asa fel facute incit, cu putin bulan, poti sa-l spargi lejer chiar si pe Einstein. Astfel, ar trebui sa stiti in ce an a cistigat Ulla Wergeistoffer, din Austria, titlul de Miss Univers (eventual si la ce era mai tare, la tite sau la craci), cum il chema pe minerul artificier care a descoperit Pestera Ursilor (si cum il striga ma-sa) sau cite grame de lipide se gasesc in 100 de grame de hrean (raspunsul corect e 0,2, deci, daca nu raspunzi nimic si-ti apare 0, i-ai luat pe fraierii care au zis 1).
E drept, nu toate intrebarile sint asa de grele. De pilda, intrebarea: “Unde traieste Conepatus humboldtii?” e chiar simpla, pentru ca primul raspuns care-ti vine in minte e: “Plm, in Patagonia!”. Si chiar asa e.
If you ever dream of beating me, you'd better wake up and apologise.
Nu lucrez in weekend si in zilele care se termina cu "i"
 
kingtiger
Mesaje: 44
Membru din: 17 Aug 2008, 19:22
Localitate: Bucuresti/Tulcea
Contact:

01 Oct 2008, 16:59

:D :D Am jucat si eu intr-o perioada, dar m-am plictisit destul de repede. Jocul e interesant atunci cand in jurul tau cu fetele in monitor stau vreo 3-4 insi, fiecare cu parerea sa si se cearta dupa ce a fost dat razpunsul, iar cand se afiseaza rapunsul corect se aude un -Ti-am zis eu- si apoi inca vreo 3-4 replici de genul -Bah, asa e, nu mi-am dat seama atunci-.
Daca vrei sa castigi ceva tre sa stai 24/7 cea ce nu mi se pare normal.
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

02 Oct 2008, 13:30

Si eu am jucat chestia asta, insa m-am plictisit repede. Cunosc persoane care isi pierdeau noptile cu el...
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

02 Oct 2008, 15:16

Am colegi care isi pierd timpul cu asta. Mie mi se pare o prostie. Ceva care ne caracterizeaza, sa tii omul ocupat cu lucruri de proasta calitate.
 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

Re: Conquiztador - Habar n-ai si cistigi

30 Ian 2009, 15:49

deci jocul ala e chiar pt. oamenii care se plictisesc sau nah cine stie poate chiar nu au ce face, nu lucreaza, etc, eu unul nu ma bag . no time for that
FR

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori