Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Soso-CKX
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

09 Mar 2012, 19:27

Retardel, tot nu m-am lamurit, pot sa te sun duminica dupa-amiaza pentru suportul de numar? Am si vazut pe o Ibiza alba saptamana trecuta la Spring in Floreasca...

Cand ne strangem la o shueta?

P.S. Nu va mai plangeti atata de dat la zapada, ca eu am dat si la tara, si la varu' in Bucuresti si tot asa. Cred ca am carat vreo 2000 de roabe de zapada iarna asta. Inca nu ma incumet sa trec la papuci...parca tot mai poate ceva iarna asta
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

10 Mar 2012, 17:48

deyuuu scrie:
mi`am schimbat jantele ... am trecut la alu si gume de vara ...


La meteo spuneau ca ninge pana luni la ora 20...sa n-ai surprize.
Eu mi le pun cand vor fi 10-15grade :wink: , mai repede nu
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
bogy
K.I.D
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

11 Mar 2012, 00:04

Ce agitatie pe topicul asta! Bravos, asa imi palce :P
Si eu nu am primit notificarea de masaj nou :))
Ati dat-o in jante? Pai sa va zic una buna: eu azi am aflat ca noi nu le mai avem pe alea noastre :yh
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve
 
Avatar utilizator
aLeXx
LowRider
Mesaje: 3370
Membru din: 12 Sep 2009, 09:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

11 Mar 2012, 16:58

looll.... numai vesti bune dai sa mor :)))

ce s-a intamplat cu ele ?
Seat Leon 1M 1.6 8v AKL | B-111-EON |
------------------------
Ex: '96 Honda Civic EJ9 | '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe
 
Avatar utilizator
aLeXx
LowRider
Mesaje: 3370
Membru din: 12 Sep 2009, 09:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

11 Mar 2012, 17:02

in alta ordine de idei cine are sa imi imprumute si mie de paste 2 walkie talkie gen ? iau si statie CB :)) tot cu imprumut.. plecam la team building cateva masini si ar fii caterinca sa aavem cum sa comunicam fara telefoane :) e mai rapid...

deci PM cine ma poate ajuta si pe mine :D
Seat Leon 1M 1.6 8v AKL | B-111-EON |
------------------------
Ex: '96 Honda Civic EJ9 | '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe
 
bogy
K.I.D
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

11 Mar 2012, 17:15

Pana la urma a fost o alarma falsa.
M-a anuntat ieri tata ca acum cateva zile i-au disparut 3 dintre jante din incaperea unde le tinea, impreuna cu multe alte fieratanii. Dar azi m-a anuntat ca le-a gasit la un prieten care i le-a "furat" ca sa vada in cat timp isi da seama si cum reactioneaza.
Partea cu restul fierataniilor care au disparut alea sunt opera tiganilor cautatori de fier vechi. :P Deci pana la urma mai bine ca le-a "furat" decat se fie furate de-a binelea :)
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

12 Mar 2012, 07:52

Foarte tare :D buna gluma :yh
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

12 Mar 2012, 09:09

Vezi Bogy daca nu ai un paznic cum am eu :tongue .La mine daca e dispare hotu :lol: :twisted:
De la urmatoarea monta voi retine un pui,asa ca sa fie 2 in curte
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

12 Mar 2012, 11:02

TIBI scrie:
deyuuu scrie:
mi`am schimbat jantele ... am trecut la alu si gume de vara ...


La meteo spuneau ca ninge pana luni la ora 20...sa n-ai surprize.
Eu mi le pun cand vor fi 10-15grade :wink: , mai repede nu


am inteles ca este bine ca anvelopele de iarna sa fie folosite la temperaturi sub 7grade..atunci proprietatile lor sunt "activate". din ce am vazut pe site-urile de meteo, saptamana aceasta ar mai fi temperaturi minime sub 0grade (in Bucuresti), apoi minimele s-ar situa pe la 3-4 grade si maxima la 15-18 grade...deci ar fi potrivit sa punem cauciucurile de vara.

am si eu o intrebare, este mai bine sa echilibrezi rotile cand le pui pe masina, daca le-ai avut date jos? sau e de ajuns sa le echilibrezi cand pui cauciucul pe roata si pe urma nu ar mai fi necesar...
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

12 Mar 2012, 11:22

Eu zic ca nu mai e cazul sa umbli la ele... Ca doar nu s-au "dezechilibrat" stand degeaba... :lol:
Acum o intrebare si eu... Am inteles ca exista niste inele de ghidare care se pun in interiorul gaurii centrale la jante. La mine e mai mare si sta roata doar in prezoane. Stie cineva unde se fac astfel de inele? Si mai ales daca afecteaza cumva faptul ca roata sta doar in prezoane? Anu' trecut am mers asa cu ele... vibra volanul pe la 80km/h. La viteze mai mari sau mai mici nu se simtea acea vibratie. Sa fie de la asta? De echilibrat erau echilibrate....
Cordoba 1.4 2007 BXW
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

12 Mar 2012, 11:30

geo....de obicei rotile se echilibreaza inainte sa fie puse pe masina,chiar daca le-ai avut date jos.si un exemplu: ai pus cauciucurile pe jante si le-ai echilibrat,apoi ai circulat cu ele toata vara,timp in care ai mai luat o groapa,etc,api le-ai luat jos si ai trecut la cele de iarna.acum,ca a venit caldura,e necesar sa le echilibrezi,si ai sa fi uimit sa vezi ca le mai trebuiesc plumbi.aceeasi poveste si cu cele de iarna pe care o sa le montezi la toamna din nou pe masina.eu asa fac,inainte de a trece la rotile de iarna/vara,le echilibrez inainte.prefer sa dau 20 de lei pe echilibrat,ca sa stau linistit ca nu-mi va uza anvelopele din cauza ca sunt dezechilibrate. :hi
untipdat: exact aceeasi problema o aveam si eu la masina dinainte,jantele fiind AM nu aveam inele de centrare,ele stand doar in prezoane,iar pe la 80 km/h incepea o vibratie urata in volan.am pus inele de centrare si am rezolvat treaba.inele de centrare ar trebui sa se gaseasca la magazine de piese auto sau la vulcanizari.iti masoara diametrul jentii si al butucului apoi iti cauta inele.
iar chestia cu dezechilibratul degeaba,ai dreptate,nu s-a intamplat cat au stat in 'repaos',dar se poate se se fi dezechilibrat anul trecut cand au fost folosite.
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

12 Mar 2012, 11:45

hunter asa ma gandeam si eu, pt ca fiind rulate cateva luni, automat si janta si cauciucul sufera mici modificari, mai ales pe drumurile noastre, dar am zis ca mai bine sa intreb, ca sa nu dau banii aiurea.

untipdan rotile au fost echilibrate, dar apoi au fost folosite, nu au fost puse la "pastrat" proaspat echilibrate, si din acest motiv intrebam.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

12 Mar 2012, 11:50

geo,eu asa fac de fiecare data cand trec la alte anvelope.le curat bine apoi le echilibrez ca sa nu am surprize.
bafta :hi
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

12 Mar 2012, 12:04

Pana la urma iti dau dreptate...mai ales ca nu costa cine stie ce echilibratul...
Cat despre inelele alea...nu pun jantele pe masina pana nu fac rost si de ele. Nu stiam sigur daca exista asa ceva sau nu...auzisem eu ceva dar nu vroiam sa spun prostii. Merci pentru lamurire! :hi
Geo cred ca mai bine le echilibram de fiecare data cand facem schimbul vara/iarna si invers de acum incolo... :idea:
Cordoba 1.4 2007 BXW
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

12 Mar 2012, 12:10

http://www.cartuning.ro/inele_centrare.htm
uite un link sa iti faci o idee despre inele de centrare.
bafta sa le gasesti :hi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori