Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

19 Ian 2010, 20:37

mususk266 scrie:
nu va faceti iluzii. din criza nu vom iesi, nu prea curand.
nu vedeti ca guvernul se imprumuta de pe o zi pe alta ca nu mai are bani nici pentru salariile bugetarilor?
ce sa mai vorbim de sporuri pentru magistrati de exemplu.
imi mentin parerea ca situatia asta de un optimism rezervat, cu moneda tinuta in frau de BNR sa nu se duca la vale pe panta inflatiei, cu mesajele astea din presa sau comunicate de guvern cum ca s-a depasit punctul critic etc, toate astea sunt tinute in frau cu foarte foarte mare efort. pana cand? pana dupa prezidentiale.
ati inteles ideea?


...pana dupa prezidentialeee...pa nu v-am zis deja de asta vara?...sa vezi plangere ce va fi in tara. criza la noi abia de acum incepe.
alte pareri?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

19 Ian 2010, 20:52

criza e doar pentru o anume patura sociala...nu e pentru toata lumea. a nu se crea confuzie intre o criza economica si una sociala. si anul acesta vor fi restante la credite, atat la persoane fizice cat si in ceea ce privesc imprumuturile contractate de guvern, va creste şomajul...bine nu va fi. Tind insa sa cred ca cei care au bani pentru investii...acum este momentul sa o faca
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

19 Ian 2010, 22:12

asa e luci, criza este economica, eu cred ca pentru cea financiara greul a trecut, europa de vest a aplicat masuri anticriza in 2009, incepand chiar cu sfarsitul lui 2008, noi, in vara lui 2009 cand tot mapamondul urla ca din gura de sarpe ""Crizaaaaa" noi ne intrebam "pai asta-i criza?''...dar uite ca ne ajunge din urma, guvernul roman nu a aplicat nici o masura anticriza in 2009, altii ies in 2010 din criza insa noi intram cu toata viteza inainte.
aceasta criza economica va atrage si una sociala, nu vedeti ca astia vor sa puna cu botu' pe labe pe toata lumea: pensionari, profesori, bugetari in general, forfetarul, liberi profesionisti, taxa pe fastfood, taxa pe avere, taxa pe aerul respirat, taxa pe viata, taxa pe moarte(la firmele de pompe funebre) :twisted:
nu vedeti ca astia vor sa dea afara sute de mii de oameni, au inghetat pensiile dar au marit ajutorul de deces(banii de inmormantare) :?: oare ce ne pregatesc astia :idea: ? spre ce ne indeama :idea: :?:
vor urma si zbuciumari sociale, parerea mea.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Luci
Mesaje: 147
Membru din: 17 Iul 2009, 22:44
Localitate: Constanta

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

19 Ian 2010, 22:53

Ne scoate Udrea din situatia asta "maro" (scuzati limbajul) cu terenurile ei de golf pt pensionarii straini...nu vad nici un viitor bun pentru romania, de 21 de ani ne tot chinuim, preturi made Europa, salarii made Romania...pacat de tara asta (munte, delta, litoral)..si eu sunt cam afectat de criza ca majoritatea de pe aici cu rata la masina (euro)..Tot raul spre bine!
Ibiza 1.4 TDI - Black Magico - viewtopic.php?f=33&t=3826&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

19 Ian 2010, 23:06

leul s-a apreciat bine in raport cu euro. analistii sustin ca la sfarsitul lui ianuarie este posibil un curs de 3.96 la euro
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

20 Ian 2010, 10:31

se apreciaza leul dar pe specula. tara nu produce nimic.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

07 Mai 2010, 19:59

vine si criza sociala in care oficial am intrat odata cu anuntarea taierii salariilor si a pensiilor.
va fi jale de fapt eu am scris de mult timp ca ne paste ceva urat de tot. iata ca ne ajunge din urma.
alte opinii aveti?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

07 Mai 2010, 20:05

cum a zis cineva...traim cum s-a votat :cheers sau cum a zis Patriciu - FMI-ul nu face decat sa ne ia masurile pentru cosciug! Dar va fi si bine pana la urma...desigur cu destule costuri pe multe planuri
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

08 Mai 2010, 00:13

Sa traiti bine :yah
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Krondet
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

08 Mai 2010, 10:29

cristi_mky scrie:
Sa traiti bine :yah

o urare foarte optimista, pe fondul pesimismului general(izat)
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

10 Mai 2010, 07:48

si totu se intampla din vina lui Patriciu!
sa-ti fie rusine domnule Patriciu! :yh
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

21 Mai 2010, 15:58

Dominique Strauss Kahn, seful Fondului Monetar International, a declarat intr-un interviu difuzat de France 2 ca s-a opus deciziei de reducere cu 25% a salariilor bugetarilor din Romania, sugerand insa o majorare a "impozitelor pentru bogati", propunere refuzata insa de guvernul roman.
"Romania este intr-o situatie mai dificila decat credeam si decat o credea si ea. I-am spus: in aceste conditii, vom accepta ca deficitul bugetar pe care l-am convenit sa fie putin mai mare, pentru ca in felul acesta vom sustine cresterea economica. Totusi, situatia s-a degradat mai mult decat am crezut. Prin urmare, am cerut noi masuri", a explicat seful FMI, Dominique Strauss Kahn, potrivit NewsIn.
El a precizat ca s-a opus deciziei de reducere a salariilor pentru functionari. "Guvernul roman ne-a spus: vom taia 25% din salariile functionarilor. Noi am spus nu. Daca vreti sa faceti economii, mariti impozitele si mai ales impozitele pentru cei bogati. Guvernul a spus nu, noi suntem cei care decidem. Si acesta este adevarul: guvernul decide intotdeauna, nu FMI. Noi spunem doar care este drumul de urmat. Guvernul propune masurile, guvernul roman le-a ales", a declarat Dominique Strauss Kahn.
Sursa - Wall Street Journal
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

28 Mai 2010, 20:10

Exemplu de criza in Romania :yh :yh
Forza Rossa vinde in Romania 25 de masini Ferrari in fiecare an, insa nu face fata cererii mai ridicate. Cifra de afaceri a companiei ajunge in 2010 la 8 milioane de euro.
Compania Forza Rossa, unicul importator al Ferrari in Romania, estimeaza pentru acest an afaceri in crestere cu 23%, la peste 8 milioane euro, dupa ce in 2009 a realizat o cifra de afaceri de 6,5 mil. euro, se arata intr-un comunicat al companiei.
“Am mers in acesti doi ani cu piciorul pe acceleratie, asa cum se cuvine cand ai in spate un astfel de brand. Daca in 2008 am vandut 15 masini, in 2009 si 2010 am reusit sa vindem cate 25 de masini/an. Si mai avem inca 21 de masini pe lista de asteptare. Intr-un moment dificil, am adus cunoscatorilor nu doar o masina, ci si o investitie”, declara Ion Bazac, presedinte Forza Rossa.
Nu doar vanzarile de masini reprezinta o afacere pentru Forza Rossa. La sfarsitul lui 2009, Forza Rossa deschide la Bucuresti, pe Calea Victoriei, cel mai mare magazin Ferrari Store din Europa de Est. Acesta are o suprafata de 450 mp, vine dupa o investitie de 4,2 milioane de euro si comercializeaza numeroase produse sub marca Ferarri: imbracaminte, accesorii, echipamente pentru copii, dar si hobby & sport, precum si cosmetice. In 2010, la inceputul lunii mai, compania lanseaza http://www.ferraristore.ro, primul magazin online unde fanii marcii pot comanda la distanta peste 6.000 de produse ce poarta brandul Ferrari.
Forza Rossa a realizat in 2008 o cifra de afaceri de 4,5 mil. euro. In 2009 Forza Rossa a ajuns la o cifra de afaceri de 6,5 mil. euro, asteptandu-se ca in 2010 cifra de afaceri sa depaseasca 8 milioane de euro. Cele mai vandute modele, in cei doi ani de activitate, au fost: 599 GTB, 612 Scaglietti One to One, Scuderia Spider, California, 599 GTO si nu in ultimul rand cel mai nou model, 458 Italia
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

03 Iun 2010, 12:32

Ca tot se discuta despre ''criza''...zilele trecute urmaream un buletin de stiri,in care erau prezentate cateva salarii babane,anume lefurile secretarilor de stat si a soferilor ministrilor.Am ramas mut/interzis sa aflu ca un sofer are ~4600lei...pt ce?Ce face?Sa iei atat ca stai la cheremul cuiva!!! Ce raspundere are?
Sincer as vrea si eu sa frec menta toata ziua,sa invart un volan si seara sa am mintea odihnita.
E bataie de joc
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
pakyman
Mesaje: 1359
Membru din: 31 Mai 2009, 03:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

03 Iun 2010, 21:15

tibi,

inseamna ca nu ai vazut reportajul cu femeia de serviciu cu sal de 3200 sau 3500. nu mai tin minte de unde. acolo raspundere
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator