Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 59
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

01 Mar 2009, 21:36

The teacher scrie:
nickydobreanu scrie:
Pentru cei interesati, am aflat ca jantele Andomeda cu care vine echipata Cupra (metalizate, albe sau negre) cantaresc 12 kg. Jantele sunt 5 x 112mm, ET 51, 7.5"J, 18".
Sunt cam greutze, dar am inteles ca sunt si foarte rezistente (deci bune in Romania).
Eu tind sa merg pe ceva pana in max. 10 kg. Pana acum, consider doar varianta Team Dynamics Pro Race 1.2 White, greutate 9.3 kg, dar mai vedem...
Sper sa se simta diferenta in aceeasi maniera in care se simte la oameni, cand vine vara si trec de la ghete / bocanci la adidasi :D

Da , ai ales f. inteligent , dar si eu voi trece in curand (saptamana viitoare) pe astea Pro-Sprint et 40 , 8,6 kg ,7x17
Imagine

Sa fie cu noroc, Cristi!!! 17 e pentru racing, dar mie nu cred ca imi intra de etrierul ala, mama lui. De ce ET asa mare?
Ti-a recomandat TopGear min. 40 si tie? Succese nemasurate!!!
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

01 Mar 2009, 21:55

nicky asteptam poze cu modelul pe care esti hotarat :D
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

01 Mar 2009, 22:31

Jantele sunt Team Dynamics, Model Pro Race 1.2, 8 x 18", ET 35 (sau 40, 42 - sa ma lamuresc), 5 x 112mm;
Anvelopele sunt Toyo Proxes R888, 225/40/R18, semi-slick, de curse.
Pret / set complet (jante+anvelope, cu tot cu echilibrare), incl. transport 6.000 RON (asta era acum o luna, nu stiu daca s-a schimbat).
Asadar, anvelopele aici Imagine
Jantele aici, pe urmatoarea masina :P si apoi singure (fara anvelope)
Imagine
Imagine
Nu stiu cum o sa dea cu portocaliu, dar tre' sa fie racing-like, usoare sunt, asa ca nu ma mai intereseaza detaliile.
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

01 Mar 2009, 22:34

Frumos model de jante Nicky...dar de ce albe?...alb cu portocaliu...hm...nu mai bine negre?...intreb si eu...
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

01 Mar 2009, 22:45

Testosul scrie:
Frumos model de jante Nicky...dar de ce albe?...alb cu portocaliu...hm...nu mai bine negre?...intreb si eu...

Cu siguranta dau mai bine negrul si portocaliul, contrast mai pronuntat, alt aspect. Dar alb e pentru curse si tre' sa ma conformez, sa nu fac nota discordanta. Eu voiam sa le vopsesc la un moment dat si pe astea Orion in alb (am intrebat cand am cumparat-o daca pot sa fie albe rotile si au zis ca e deja configurata masina). Sa vad cum stau cu banii, poate le pastrez si p-alea, iar p-astea noi, doar pentru curse si antrenamente. Cum spuneai si tu anterior, Proxes nu prea merita pe strada si pe praf sau ploaie stiu ca nu e cea mai buna solutie semi-slick-ul.
Oricum, am fost si sunt super multumit de Bridgestone Potenza, au aderenta foarte buna (si indice de uzura ridicat - se toaca repede), dar unde trebuie lipici, nu ne mai uitam la uzura.
Am un vecin cu un Audi S3, am vazut ca are anvelopele identice, Bridgestone Potenza RE 050 (225/40/R18).
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

01 Mar 2009, 22:49

bridgestone potenza am avut si eu pe renault si pe urma nu am mai gasit si cand am gasit nu mai aveam bani pentru ele asa ca am luat goodyear.foarte bune cauciucurile.
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

02 Mar 2009, 00:54

Cred ca o sa sar la min. ET42-45, m-am mai documentat. Pentru cei interesati, poate ar fi bine sa verificati si http://www.1010tires.com/WheelOffsetCalculator.asp
Calculeaza exact diferentele inspre exterior / interior ale rotilor ce intentionati sa le folositi vs. rotile actuale / de serie.
In plus, am citit multe pareri conform carora, in conditii extreme, pana si cu ET45, un tip a reusit sa atinga putin bolta de deasupra rotilor din spate (contra aripa aia de plastic).
Pana la urma, in cazul meu, si modificarea J-ului (latimii jantei) din 7.5" in 8.0" (diferenta 0.5", adica aprox. 1.25cm) imi mai trimite automat roata inspre exterior si interior, si anume:
a) 6 mm inspre interior (posibilitate de a freca arcurile si in plus, intentia mea e sa le scot, nu sa le duc inspre interior)
b) 6 mm spre exterior (niciun risc)
Gandindu-ma ca am loc sa merg inspre exterior cu roata, ca sa anulez cei 6 mm de la interior, ii transfer la exterior si ajung la ET51 - 6mm = ET 45 (si un offset final de 12mm - 6 dati de schimbarea din ET51 in ET45 si inca 6 dati de modificarea J-ului (0.5"=12.5mm) distribuit uniform interior-exterior).
Sunt de parere sa va calculati bine dimensiunile inainte de a achizitiona / monta rotile. Dupa ce le-ati montat, nu le mai primeste nimeni inapoi, si asta nu ar fi nimic, daca nu ar mai si freca la curbe sau la incarcari mai mari. Atentie si cu anvelopele mai late, puteti avea probleme cu Politia / RAR / ITP sau mau rau sa va frece anvelopele de masina. Nu exagerati. Succes!

 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

02 Mar 2009, 07:55

Ca si remarca , Nicky , ai numarat nr spitelor ? nu ca cineva in mers ar face-o , dar la un nr de prezoane impar , un nr de spite par nu da prea bine.............. :lol:
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

02 Mar 2009, 10:05

The teacher scrie:
Ca si remarca , Nicky , ai numarat nr spitelor ? nu ca cineva in mers ar face-o , dar la un nr de prezoane impar , un nr de spite par nu da prea bine.............. :lol:

Cred ca sunt 12, e cam de dimineata sa numar, e par numarul. Nu conteaza imaginea, imi ascult instinctul :)
Nu prea ma intereseaza aspectul. Bine ca mi-ai zis de groapa aia, Cristi! Ca ma uitam ca mai toti recomanda ET42 dept minim pentru Cupra. Chiar daca Leon 2 are aceeasi caroserie, e importanta si dimensiunea jantei si a anvelopei. Tu mergi pe 7 x 17, eu pe 8 x 18. Ceea ce testezi tu merge 100% pe masini cu aceleasi dimensiuni de roti cu ale tale. Eu numai din diferenta aia de 1" pentru latimea "J"antei primesc 25mm, cate cca. 12mm in fiecare parte (interior / exterior). Imi zicea Vlad ca Daniela are ET35 si coilovers -30mm, dar nu stiu cum merge ea (si nici ce dimensiuni de roti are), eu vreau sa nu atinga deloc cand o sa o cobor din coilovers si nici pe curbe / sau la incarcari mari (purcel, faina, bagaje etc.). Asta e de pe SCN
"ET 45 Pro Race 1.2 8x18, with 4 x Goodyear Eagle F1 Assymetrics, 225/40/18. Not sure that I like them so much on the Leon, but I have noticed a difference on the performance of the car - seems sharper now than before. If they did a similar weighted 5 spoke wheel I would have preferred it. I got a slight bit of scuffage in the inside of the wheel arch on a hard corner, therefore glad I did not go further than ET45 or wider than 225."
Testosul, atentie la ET. Ace are oricum unde sa se joace, ca a umflat aripile, la el sigur nu loveste.
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

02 Mar 2009, 21:18

Sa stii , Nicky , ca o sa stea guma cam intinsa pe janta , eu am acum 7,5 j si anvelopa 225 sta perfect dreapta , in linie cu buza jantei , la o latime de 8 j ar cam trebui 235 , sa stea la fel , cu 225 din buza jantei guma se va duce inspre interior , nu stiu daca m-am facut inteles , dar pe romaneste suna cum am spus eu , adica janta va fi mai lata decat cauciucul si , din latimea jantei , nu cred ca ai obtinut un castig in ecartament prea considerabil , sporuri maxime,
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

02 Mar 2009, 21:24

Tocmmai am calculat et corect , si surpriza la janta pe care am cumparat-o este in exact aceasi parametrii cu cea originala de 16 , deci sunt ok ............. :lol: :wink:
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

02 Mar 2009, 23:39

M-ati bagat in ceata de tot cu calculele voastre stiintifice...deci eu ce ET sa am ca sa fie safe? Ba 35, ba 40, ba 42...faceti lumina, dar nu la modul stiintific, ci la cel uman...pot sa-mi pun pe masina mea jante de 18'' cu ET 35 si J8, fara sa ma gandesc ca imi freaca in contraaripa la viraje si alte chestii de genul asta?
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

02 Mar 2009, 23:40

Hehe, super tare, sa nu umblam mult la parametri :D Felicitari, Cristi!
Ceea ce am ales eu, 8J, nu e din cauza ca tineam mortis sa am 8J (daca mergea 5J, pe ala il luam, castigam la greutate), e recomandarea Toyo Tyres pentru dimensiunea de anvelopa 225. Ei zic ca merge pe jante intre 7.5J si 9J, dar 8J il dau drept ideal (cred ca pe 7.5J apare chestia aia de care zici tu, e prea "cracit" cauciucul).
Eu as fi mers tot pe 7.5J, dar vorba ta, mi-e sa nu fie conic aspectul anvelopei montate pe janta. 225 (225/40ZR18 92Y RD) e Reinforced la Proxes, dar 235 Proxes are si indice de incarcare mai mic (91), pe langa faptul ca nu e reinforced si prefera jante 8.5J (varianta ideala), deja ies din limite. M-am gandit si la ce mi-ati zis tu si Vlad, cu 235 pe spate, dar nu vreau sa ma ciondanesc cu Politia, daca 225 e in Certificat, lasam asa. Jonglam un pic din offset si oricum, aportul decisiv (downforce-ul) sper sa vina din coilovers si bare de torsiune cum ai tu Sparco, sau Eibach etc.
Daca nu ai incarcare ca lumea (downforce) pe viraje, spunea Vlad, poti sa ai mama slickului si conditii excelente de asfalt...si tot degeaba. Keep up the good job, Cristi! Tine-ne la curent!
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

02 Mar 2009, 23:50

Testosul scrie:
M-ati bagat in ceata de tot cu calculele voastre stiintifice...deci eu ce ET sa am ca sa fie safe? Ba 35, ba 40, ba 42...faceti lumina, dar nu la modul stiintific, ci la cel uman...pot sa-mi pun pe masina mea jante de 18'' cu ET 35 si J8, fara sa ma gandesc ca imi freaca in contraaripa la viraje si alte chestii de genul asta?

Din ce m-am documentat eu, pe SCN (seatcupra.net), 1010tires etc., eu nu ti-as recomanda ET35. Dintre toti dealerii seriosi (dealeri OZ din UK, TopGear UK, Camskill UK etc.), nu am primit ca recomandari un ET mai mic de ET42. Pana la urma sunt 7mm, nu e cine stie ce, dar mai e si diferenta de J de care vorbeam anterior si uite asa, putin cate putin, se aduna. Eu o sa merg pe ET 42 sau 45, nu vreau sa fortez nota, cum spuneam. Din ce am inteles de la Ace, el zicea ceva de ET42 sau ET45 pentru voi amanddoi, cu mentiunea ca el se mai joaca din distantiere (ca si are spatiu de manevra, in comparatie cu noi). Pe SCN se plangeau de hard corners oameni cu ET45, in Romania sunt la tot pasul gropi care solicita suspensia si trimit roata in sus pana spre contraaripa, spre limitata data de cursa amortizoarelor. Alegerea e a ta, pana la urma, dar sa nu regreti. Sa cerem inca o data sfatul lui Cristi si al lui Vlad (nu stiu ce dimensiuni are Galuska pe masina, tot uit...varsta asta).
Cand am vazut ca Pro Race 1.2 vine si cu ET20, eram in culmea fericirii, pana sa aflu ca nu e indicat :P
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

03 Mar 2009, 07:44

Din tot ce s-a spus pe aici , ca si concluzie, si din proprie experienta , va recomand la 8j et 40( maxim) , la 7.5 j et 35 si nu apar probleme , cel putin eu am aceasta combinatie din urma , si pot sa spun ca nu a atins niciodata si am fortat uneori nota................ :wink:
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 59

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori