Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 36
 
bv10ptz
ingineru
Mesaje: 1165
Membru din: 17 Dec 2008, 21:31
Localitate: Brasov

Re: Este bine SAU nu sa-ti pui chiptuning ?!

23 Mai 2009, 11:51

sa stii ca este cineva pe forum din sibiu,care,din cate imi amintesc se pricepe la softuri.Da o cautare si poate il gasesti.Nu imi aduc aminte numele.Bafta
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003
 
Avatar utilizator
MarianSB
Mesaje: 137
Membru din: 17 Ian 2009, 22:19

Re: Este bine SAU nu sa-ti pui chiptuning ?!

23 Mai 2009, 11:53

Multumesc mult de tot bv10ptz, dar tu ce zici face bine chestia asta la masinuta? :) Parerea ta ....
-- If I ruled the world, imagine that! --
 
bv10ptz
ingineru
Mesaje: 1165
Membru din: 17 Dec 2008, 21:31
Localitate: Brasov

Re: Este bine SAU nu sa-ti pui chiptuning ?!

23 Mai 2009, 11:57

si inca o chestie,tipul ajuta forumistii benevol.Si eu mi-as face ce vrei tu.Presupun ca daca o sa dai de colegul nostru o sa-ti spuna si riscurile la care-ti expui motorul,daca e vreun risc.Daca ai nevoie de mai multa putere merita,daca nu nu vad rostul.Mai bine pui ceva elemente de tuning.Stiu eu,niste pleoape,praguri,jante,etc.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Este bine SAU nu sa-ti pui chiptuning ?!

23 Mai 2009, 14:27

id-ul lui pe forum este Ghita_celofan si e profi tipul. apeleaza cu incredere!
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Chip Tuning

23 Mai 2009, 23:39

si ca sa-mi reintru in drepturi ...
am unit ceel 2 topicuri ...
te rog frumos da o cautare inainte.
multumesc!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
im570rm
Mesaje: 157
Membru din: 08 Mai 2009, 11:12

Re: Chip Tuning

24 Mai 2009, 20:49

evident ca dauneaza daca nu iti faci softul unde trebuie.Multa lume se duce la un tuner consacrat,dar 99% din tunerii mari sunt consacrati pe benzina asta nu inseamna ca face la fel de bine si dieseluri ,stiu ca or sa imi sara multi in cap ca am spus asta,dar stati putin si va ganditi ,a-ti auzit de vreun 1.9 tdi de 250 de cai facut de mtm sau abt sau mai stiu eu ce alta firma cunoscuta?Va spun eu nu!De ce?E foarte greu sa faci un 1.9 tdi fiabil la caii aia...pentru unii :lol: .Acum ce legatura are asta cu un simplu chiptuning?Pai evident ca are...unul care tuneaza numai dieseluri intotdeauna ,dar intotdeauna stie mult mai multe decat unul care e specializat pe benzinare si va face un soft mult mai safe .Safe poate sa insemne un soft de 30 de cai sau un soft agresiv de 45 de cai(e un exemplu teoretic) .
Chiar nu de mult am vazut un soft la un golf de 101 cai pd de la un tuner foarte cunoscut in romania ,si am ramas destul de masca la cat de incorect era facut softul...masina intradevar avea 30 de cai in plus dar sooner or later masina respectiva ramanea fara turbo din cauza presiunii excesiv de mari .
Anyway,va dau cateva exemple de tuneri consacrati pe dieseluri :
profituning.sk ->cea mai tare masina facuta de ei este un lupo 1.9 tdi are aprox 430 de cai si 700nm http://www.youtube.com/watch?v=WGO_TOVZFAY
http://www.dynosoft.pl -> cred ca e unul dintre cei mai buni chiptuneri de dieseluri pe plan mondial de care am auzit ...this guy is the sh*t .
Cea mai tare masina facuta de ei audi 200 cu motor de touareg v10 tdi 550 de cai->
http://www.youtube.com/watch?v=EnE6L1H0SVg
La KOE 2007 parca a scos 9.6 s pe 400 de m cu masina asta.
Gasiti mai multe proiecte la el pe site.
Mai e si prin state rocketchip,prin portugalia MBPOWER iarasi un tuner foarte bun.
In romania exista un singur chiptuner specializat pe dieseluri , n-am sa-i dau ca nu vreau sa fac reclama, decat pe pm.
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chip Tuning

24 Mai 2009, 21:24

im570rm scrie:
evident ca dauneaza daca nu iti faci softul unde trebuie.Multa lume se duce la un tuner consacrat,dar 99% din tunerii mari sunt consacrati pe benzina asta nu inseamna ca face la fel de bine si dieseluri ,stiu ca or sa imi sara multi in cap ca am spus asta,dar stati putin si va ganditi ,a-ti auzit de vreun 1.9 tdi de 250 de cai facut de mtm sau abt sau mai stiu eu ce alta firma cunoscuta?Va spun eu nu!De ce?E foarte greu sa faci un 1.9 tdi fiabil la caii aia...pentru unii :lol: .Acum ce legatura are asta cu un simplu chiptuning?Pai evident ca are...unul care tuneaza numai dieseluri intotdeauna ,dar intotdeauna stie mult mai multe decat unul care e specializat pe benzinare si va face un soft mult mai safe .Safe poate sa insemne un soft de 30 de cai sau un soft agresiv de 45 de cai(e un exemplu teoretic) .
Chiar nu de mult am vazut un soft la un golf de 101 cai pd de la un tuner foarte cunoscut in romania ,si am ramas destul de masca la cat de incorect era facut softul...masina intradevar avea 30 de cai in plus dar sooner or later masina respectiva ramanea fara turbo din cauza presiunii excesiv de mari .
Anyway,va dau cateva exemple de tuneri consacrati pe dieseluri :
profituning.sk ->cea mai tare masina facuta de ei este un lupo 1.9 tdi are aprox 430 de cai si 700nm http://www.youtube.com/watch?v=WGO_TOVZFAY
http://www.dynosoft.pl -> cred ca e unul dintre cei mai buni chiptuneri de dieseluri pe plan mondial de care am auzit ...this guy is the sh*t .
Cea mai tare masina facuta de ei audi 200 cu motor de touareg v10 tdi 550 de cai->
http://www.youtube.com/watch?v=EnE6L1H0SVg
La KOE 2007 parca a scos 9.6 s pe 400 de m cu masina asta.
Gasiti mai multe proiecte la el pe site.
Mai e si prin state rocketchip,prin portugalia MBPOWER iarasi un tuner foarte bun.
In romania exista un singur chiptuner specializat pe dieseluri , n-am sa-i dau ca nu vreau sa fac reclama, decat pe pm.


Nu sunt in totalitate de acord cu tine.
Si Revo face dieseluri foarte bine....chiar am mers cu un FR diesel facut de Revo cu soft safe si este foarte ok.

 
im570rm
Mesaje: 157
Membru din: 08 Mai 2009, 11:12

Re: Chip Tuning

24 Mai 2009, 21:50

revo face softuri ok...dar nu am mers cu un diesel facut de ei deci nu pot sa comentez.
Am un cunoscut in anglia cu o fabia 1.9 101 cu modificari mari la motor (cam tot ce se putea face mecanic a facut) si a scot 233 de cai fara nos si vreo 260 cu nos film aici-> http://www.youtube.com/watch?v=9BvjJjL7Z50 .Softul era facut de revo,pana la urma s-a dus la mbpower ca nu era multumit pt ca modificarile de pe masina lui era de mult mai multi cai.
Pana la urma am inteles de la el ca a scos 260 de cai fara nos,dar inca se mai lucreaza la soft.Cu modificarile lui fara nos ar trebui sa ajunga pe la 280-300 de cai,acum nu stiu exact ce stie sa faca turbina lui .
Uite si un golf facut in romania ,tineti cont masina are doar intercooler,evacuare,turbina,injectoare de 131 de cai si soft(deci mult mai putine modificari ca fabia..fabia are in plus biele/chiulasa modificata/din 1.9 facut 2.0 si probabil si altele pe care nu le-a spus) desi cursa e putin la misto masina chiar are caii declarati ..i know it, cuz i did it 8) 8)
http://www.youtube.com/watch?v=0w9NrMSW ... re=related
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp
 
Avatar utilizator
mihaiu
seattm
Mesaje: 444
Membru din: 27 Dec 2007, 15:13
Localitate: timisoara

Re: Chip Tuning

24 Mai 2009, 23:23

im570rm scrie:
In romania exista un singur chiptuner specializat pe dieseluri , n-am sa-i dau ca nu vreau sa fac reclama, decat pe pm.

Bănuiesc că te referi la Lorand Kiss, aşa-i?
 
Avatar utilizator
MarianSB
Mesaje: 137
Membru din: 17 Ian 2009, 22:19

Re: Chip Tuning

24 Mai 2009, 23:37

Salutare,

Foarte incins acest subiect, singurul lucru care ma intreseaza pe mine este daca este sau nu bun acest chiptuning, rectific vreau sa-mi fac chiptuning la seatu meu, doar ca sa am putin mai mult power, nici de cum sa ajung la 1000+ HP sau mai stiu eu ce, nu ceva normal si elegant adica 30/40 CP, nush acuma cat este bine, ma intreseaza calitate, pret, siguranta, si nu in ultimul rand profesionalism


Multumesc!
-- If I ruled the world, imagine that! --
 
im570rm
Mesaje: 157
Membru din: 08 Mai 2009, 11:12

Re: Chip Tuning

25 Mai 2009, 03:36

@mihaiu nu, nu ma refer la kiss ,e ok kiss dar nu e cel mai bun.
@MarianSB e discutabil ti-am zis...depinde foarte mult cine face softul .
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chip Tuning

25 Mai 2009, 08:27

MarianSB scrie:
Salutare,

Foarte incins acest subiect, singurul lucru care ma intreseaza pe mine este daca este sau nu bun acest chiptuning, rectific vreau sa-mi fac chiptuning la seatu meu, doar ca sa am putin mai mult power, nici de cum sa ajung la 1000+ HP sau mai stiu eu ce, nu ceva normal si elegant adica 30/40 CP, nush acuma cat este bine, ma intreseaza calitate, pret, siguranta, si nu in ultimul rand profesionalism


Multumesc!


Daca vrei sa obtii calitate si siguranta, cauta sa-ti faci un upgrade de soft la o firma recunoscuta pe plan international, eventual o firma care are traditie in motoare VAG, fie ele pe benzina sau motorina. In ce priveste pretul, el variaza sensibil de la o firma la alta, insa ce pot sa-ti spun este ca daca iti faci soft la o firma cu renume, trebuie sa platesti pretul corect. Exista sute de alte firme care au preturi mai mici, insa dpdv calitate este greu de comensurat....your choice!
 
im570rm
Mesaje: 157
Membru din: 08 Mai 2009, 11:12

Re: Chip Tuning

25 Mai 2009, 13:04

fara sa fiu subiectiv iti spun...la o firma cu renume platesti firma in primul rand iar calitatea poate fi sau nu mai buna ca la o firma nerenumita pe plan mondial.Din punctul meu de vedere nu conteaza numele firmei ci doar ce stie sa faca .
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chip Tuning

25 Mai 2009, 13:08

im570rm scrie:
fara sa fiu subiectiv iti spun...la o firma cu renume platesti firma in primul rand iar calitatea poate fi sau nu mai buna ca la o firma nerenumita pe plan mondial.Din punctul meu de vedere nu conteaza numele firmei ci doar ce stie sa faca .


Parerea mea legata de o firma care are un nume in domeniu, este pe langga garantia calitatii, posibilitatea de comunicare cu acestia....adica daca se intampla ceva la masina, am unde sa ma duc sa strig....la o firma mai mica, e cam greu...si asta pentru ca in Romania nici o firma care face soft nu iti da garantie decat pentru soft, nu si pentru motor daca Doamne Fereste se intampla ceva...
 
im570rm
Mesaje: 157
Membru din: 08 Mai 2009, 11:12

Re: Chip Tuning

25 Mai 2009, 13:28

Sunt firme romanesti care dau garantie reala pe motor ,costa 300-350 de euro in plus si garantia este asigurata de o companie de asigurari romaneasca!Softul e de acelasi calitate cu si fara garantie.Atentie garantie este pe motor,mai exact pe piesele care pot ceda din cauza chiptuningului cum ar fi turbina,motorul,debitmetrul,etc ,daca ti se strica compresorul de la aer conditionat cu siguranta nu va face parte din obiectul garantiei :)
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 36

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori