Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Ianevil13
Subiect Autor
Mesaje: 179
Membru din: 15 Mai 2010, 18:47
Localitate: Calarasi
Contact:

Intinzatorul si schimbarea lui

14 Noi 2010, 21:11

Cu conditia sa depasesc toate probleme posibile avute de oricine, am nevoie de un sfat, ajutor sau o parere:
Am un Seat Leon 1,9 TDI 110 CP din 2000, motor AHF, achizitionat SH.
Probleme:
se aude un ticait puternic la motor cand este la relanti. Am cautat, m-am uitat si am descoperit ca intinzatorul de la cureaua la alternator este stricat, rupt, s-a scurs uleiul din el, din cate am inteles fiind hidraulic.
Vreau sa-l schimb, personal, dar am cateva nedumeriri. Trebuie sa schimb si rola intinzatoare?
Am cautat la dezmembrari si am gasit rola undeva la 1mil, era pe un motor de golf 4, dar nu gasesc intinzator, sau mai exact nu cum este al meu. M-am uitat pe net si am gasit doar asa:
ImagineImagine

Cel de pe masina arata ca astfel:
Imagine

Ma refer ca se prinde de motor si se prelungese cam 7-8 cm in sus de la locul de prindere.

Nu stiu care este bun de cumparat si care nu.
Aveti idee la ce pret l-as putea cumpara SH?
Rola intinzatoare la fel, un pret se poate sh?

Maine revin cu niste poze detaliate.
Va multumesc anticipat!
O seara buna. Adi
Seat leon 1m, 1,9 Tdi, 2000, AHF
0726434279
 
Avatar utilizator
turbojack
Mesaje: 55
Membru din: 08 Oct 2010, 20:26
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Intinzatorul si schimbarea lui

15 Noi 2010, 01:55

Ticait in relanti il da fulia motor.
Intinzatorul trebuie sa fie perfect identic.Verifica daca fukia de pe alternator nu este blocata ( nu este fixa ,functioneaza pe principiul torpedoului la bicicleta).Rola intinzatoare SH? Never ! Fiind piesa de uzura se achizitioneaza noua.
In prima instanta verifica fulia motor (faci o parghie sub ea).
Rola si intinzator nou costa 315 ron pe RUVILLE,iar fulie 308 pe Febi.(doar asa ca exemple).
... shut up & drive ...
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Intinzatorul si schimbarea lui

07 Apr 2011, 13:26

Am si eu o problema la un Seat 1M, 1,6 16v benzina, tib BCB, din 2004.
Am inlocuit distributia si curea accesorii, role, pompa apa, antigel etc.

Un intinzator de la cureaua de accesorii mi-a venit cu un mic joc, am refuzat piesa si mi-a venit alta, care tot mai are si ea un joc foarte putin sesizabil. Precizez ca rola veche huruia dar nu avea joc. Mecanicii au zis sa stau linistit. Voi ce credeti ? Am optat pt. role INA si curele Continental.

Am auzit ca daca se rupe cureaua de la accesorii, rupe fuliile de la compesor ac si alternator, sparge tot pe acolo. Pam una alta stau cu cureaua veche si chei de interventie dupa mine, daca se rupe si nu sparge nimic sa o pot schimba singur in strada.

Astept sfaturi. Multumesc.
 
Avatar utilizator
Dj_Bila
Mesaje: 160
Membru din: 28 Noi 2007, 21:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intinzatorul si schimbarea lui

12 Apr 2011, 14:45

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Asta e ceea ce i-ti trebuie?
costa in jur de 300 lei
uite si un link de unde o poti cumpara http://www.autokarma.ro/Produse.aspx?Ti ... transmisie
Imagine

Baiat cu benzina caut Fata cu Dacie

A sosit sfarsitul LUMII??
Nu te panica!
Vino in Romania!!!
Suntem cu 50 de ani in urma!!!!
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Intinzatorul si schimbarea lui

12 Apr 2011, 18:04

Cea din foto e pt. diesel, masina mea e pe benzina, nu are acel telescop, la mine piesa costa in jur de 200 lei.

Am cumparat-o impreuna cu toate celelalte role, a venit cu joc si am refuzat-o.

A venit a doua, am mers pe incredere, nu am verificat-o temeinic, iar dupa montaj am observat ca are un joc foarte, foarte mic, daca nu esti atent nici nu se simte.

Mecanicii au zis sa stau linistit, dar astept si alte sfaturi.

O schimb sau nu ?
 
Avatar utilizator
Dj_Bila
Mesaje: 160
Membru din: 28 Noi 2007, 21:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intinzatorul si schimbarea lui

12 Apr 2011, 19:26

scuze postul era ptr Ianevil13
Imagine



Baiat cu benzina caut Fata cu Dacie



A sosit sfarsitul LUMII??

Nu te panica!

Vino in Romania!!!

Suntem cu 50 de ani in urma!!!!
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Intinzatorul si schimbarea lui

20 Iun 2011, 12:01

Am schimbat toate rolele si toate curelele.

Rola intinzatoare de la cureaua de accesorii a avut un mic joc. Cea veche nu juca deloc. Mi-am comandat alta (200 lei) si a venit tot cu joc si asta (marca INA Germany). Am refuzat-o si mi-a venit a doua tot cu joc. Am pus-o pe masina temporar. Acum am comandat-o pe a treia si a venit si asta tot cu joc. Am refuzat-o si am comandat-o pe a patra. Ce se intampla ?

Particule de cauciuc din cureaua de accesorii raman impregnate pe rola. Celalta rola, care nu are joc, e curata.

 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Intinzatorul si schimbarea lui

20 Iun 2011, 15:10

Ajutor !
Mecanicii vor sa-mi inlocuiasca o rola noua - nouta cu joc cu alta rola tot cu joc.
Pentru numele lui Dumnezeu, este voie sa ai jocuri in rolele curelelor ?

Chiar nu poate nimeni sa-mi explice ?
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Intinzatorul si schimbarea lui

22 Iun 2011, 14:21

Azi mi-a fost onorata comanda. Mi-a venit tot o rola cu joc. Am refuzat-o.

M-am interesat la un inginer de la fabrica auto din Craiova si mi-a raspuns ca orice rulment are un joc, dar acest joc e foarte mic, de ordinul micronilor, nu se poate detecta manual, fiindca astfel inseamna ca are joc in zecimi de milimetru, ceea ce in mecanica e foarte mult.

Imi voi cauta rola in reprezentanta ori in Germania, ca in tara probabil caut degeaba.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Intinzatorul si schimbarea lui

22 Iun 2011, 21:42

Salut,
Cred ca toata vina pentru timpul pierdut este a ta.
Daca prima rola era defecta trebuia sa schimbi sursa, cate role crezi ca au comandat cei de la magazin?, eu sunt sigur ca de fiecare data ai vazut aceiasi rola.
Trebuia sa schimbi furnizorul dupa prima incercare de a te pacali cu o saracie contrafacuta, ori rebutata.
Cu putin noroc crede ca o puteai gasi si aici pe forum la firmele care comercializeaza piese auto.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Intinzatorul si schimbarea lui

25 Iun 2011, 10:59

Multumesc pt. raspuns.
O sa tin cont de sfat.
Stima.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori