Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 17
 
Avatar utilizator
toni
Mesaje: 276
Membru din: 01 Oct 2008, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

08 Dec 2015, 08:25

Tot snur butilic am folosit eu ultima oara. Am avut silicon inainte dar mi-au trebuit cateva incercari ca sa etansez perfect.
Cu snurul a iesit din prima.
Insa nu stiu daca este chiar asa usor de desfacut. Se lipeste foarte bine. Eu l-am folosit si la etansarea farurilor.
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog
 
Avatar utilizator
str77
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

08 Dec 2015, 10:23

Si eu am silicon la panouri si cand am redesfacut fata de usa am taiat cu o lama de cutter, apoi la etansare am dat inca un strat subtire.
Cand am desfacut initial aveam banda cu pricina si am trebuit sa trag destul de tare de panoul metallic.

Cat despre praguri este o operatiune foarte usoara. Virezi roata, desfaci cele 4-5 suruburi si apoi cu o surubelnita scoti tot pamantul.
Te miri putin de cat pamant ai avut apoi montezi suruburile la loc. Maxim 10 minute pe fiecare roata.
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

08 Dec 2015, 12:37

Am gasit acolo la un G4 musuroi de furnici, asa ca...treci la treaba inainte de-a veni zapada.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
andimiroiu
Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 332
Membru din: 17 Iul 2014, 23:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

18 Dec 2015, 22:12

In weekend ma ocup de contra-aripi. Intre timp, se pare ca s-a rezolvat problema cu apa. Nu am mai prins ploaie torentiala dar am spalat masina de 2 ori si nici urma de apa pe praguri sau pe la picioare :cheers

Am revenit in tara cu mici update-uri pentru blonda (dupa un drum pana in Germania):

1. Lip Cupra R (de mult era pe lista) Cod: 1ML805903, pret 36 euro:

Imagine Imagine Imagine Imagine

Sfaturi pentru montare? Parca trebuie sa tai unele bucati de plastic. Montarea o voi face in primavara, cel mai probabil (daca rezist fara pana atunci :mrgreen: )

2. Pedale (8N0721173 A, pret 37 euro) plus footrest de TT (1C1 864 777, pret 34 euro):

Imagine ImagineImagineImagineImagineImagine

Sper sa reusesc in weekend sa le montez. Aici stiu ca existe unele mici dificultati la frana. Sa vedem ce iese.

3. Sonax Gel pentru jante, 10 euro (de cand il urmaream)

Imagine

4. Frana de mana din piele (1M0 711 461A e74, 42 euro)

Imagine Imagine

La fel, am inteles ca sunt mici dificultati la demontarea plasticului actual. Are cineva un tutorial sau 2-3 indicatii? Cum sa trag unde este clema etc.

5. Aparatori noroi bara fata (1M6 807 479 si 1M6 807 480, pret 4.20 euro bucata):

Imagine Imagine

Montam in weekend, eu am nevoie doar pe stanga insa am zis fuck it, le schimb pe ambele parti sa stiu o treaba :yah

6. Clipsuri pentru bara fata si snur Seat:

Imagine Imagine

7. Presuri logo FR ( 3 bucati cumparate, una la Ony, una la zeusik si una la mine), pret 170 lei bucata (transport in DE inclus):

Imagine Imagine

La primavara le punem :mrgreen:

8. Husa auto:

Imagine

9. Leduri T4.7 pentru plafoniera spate (1.3 euro de pe aliexpress 10 buc), schimb becurile stoc:

Imagine

10. Senzori parcare spate, cel mai asteptat upgrade :glasses (pret 55 lei de pe aliexpress):


Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Sfaturi pentru montare? Stiu ca acel galben nu se pupa de nici o culoare cu galbenul meu, ma gandesc sa ii vopsesc inainte sa ii montez. Sau sa-i montez in weekend acum sa vad cum se comporta si dupa sa-i vopsesc (nu as vrea sa vopsesc toata bara). Am primit niste instructiuni despre montaj. Eu o sa vreau sa-i montez ceva de genul:


Imagine

Any ideas? Trebuie sa demontez bara spate, corect? Grija mare cand dau gaurile, nu? :yh La mine bara pe stanga colt a fost lovita, imi e frica sa nu crape cand dau gaura.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

18 Dec 2015, 22:36

Bravo, domnu'! Referitor la husa franei de mana: nu am avut nici-o problema la scosul celei originale. Doar apuci cu palma bine, ca si cum ai trage frana de mana si tragi inspre bord de ea. Ridici frana inainte, ca nu are loc sa iasa altfel. La pedala de frana e ceva mai greu de bagat, dar o sa te descurci pana la urma.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
andimiroiu
Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 332
Membru din: 17 Iul 2014, 23:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

18 Dec 2015, 22:55

Bun, o sa incerc sa vad cu frana de mana ce fac.

La frana m-am chinuit si eu ultima oara. Anul trecut am dat cauciucul de pe pedale jos, le-am spalat si dupa la montare, frana nu mai intra. Am bagat frana la cuptor 10 min, s-a incalzit bine cauciucul si dupa s-a modelat dupa pedala si a intrat perfect. Normal ca acum nu pot face la fel. O voi prinde cumva, sau cu banda dubla adeziva. Sa vedem ce si cum.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

19 Dec 2015, 07:52

De ce cu banda? Doar ar trebui sa intre la fel. Te chinui putin, asta e.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

19 Dec 2015, 09:22

Frumoase accesorii i-ai luat de Craciun.Nu te speria cu ornamentul la pedala de frana o sa intre pana la urma,insista.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
andimiroiu
Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 332
Membru din: 17 Iul 2014, 23:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

19 Dec 2015, 10:44

Undertacher scrie:
Frumoase accesorii i-ai luat de Craciun.


:cheers

Pana una alta ma apuc de montat senzorii de parcare, sa vedem daca reusim sa dam bara jos fara elevator :?
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

19 Dec 2015, 12:19

Intra pe www.fullcustom.es si o sa gasesti multe tutoriale. De exemplu montare lip de cr pe bara de fr: http://www.fullcustom.es/guias/instalar ... lantero-fr
Pt bara spate nu ai nevoie de elevator ci doar de cateva beri si un prieten indemanatic.
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

19 Dec 2015, 15:57

Pentru ca in viitor si eu caut o solutie pentru parcare si ca m-ai starnit in cautarile mele am gasit alte 2 solutii pentru a nu gaurii bara.De curiozitate de ce ai preferat senzorii clasici in locul astora?
http://m.aliexpress.com/item/395189211.html
http://m.aliexpress.com/item/32424393587.html

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
andimiroiu
Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 332
Membru din: 17 Iul 2014, 23:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

20 Dec 2015, 01:22

Roger scrie:
Intra pe http://www.fullcustom.es si o sa gasesti multe tutoriale. De exemplu montare lip de cr pe bara de fr: http://www.fullcustom.es/guias/instalar ... lantero-fr
Pt bara spate nu ai nevoie de elevator ci doar de cateva beri si un prieten indemanatic.

Bara spate am dat-o singur jos in 10 minute. Piece of cake. Restul de 6 ore am baut berile :yh

Undertacher scrie:
Pentru ca in viitor si eu caut o solutie pentru parcare si ca m-ai starnit in cautarile mele am gasit alte 2 solutii pentru a nu gaurii bara.De curiozitate de ce ai preferat senzorii clasici in locul astora?


Hai sa o luam in ordine, banda aia nu iti vede ca un senzor niciodata, raza lui de detectie este mult mai mica. De exemplu daca ai un stalpisor mic de 30cm dai in el lejer, pentru ca raza bate cam asa:
Imagine

Sincer nu m-am jucat cu banda magnetica pana acum, sa pot compara cu senzor dar din ce vad pe net si ce am citit si vorbit in stanga si in dreapta, nu e ceea ce pare. Camera nu vreau pe masina asta. Poate doar daca ii pun 2DIN intr-o zi :mrgreen: . Am luat la puricat tot ce era pe aliexpress, tot senzorii cu gaura sunt baza. Plus ca vroiam neaparat cu display mic sa-mi arate stanga dreapta etc, la banda magnetica iti arata doar intensitatea si poate sa fie stanga, dreapta sau mijloc, nu stii unde este obstacolul. Eu asa vad lucrurile, in cazul meu senzorii clasici sunt ceea ce am nevoie.

Astazi am apucat sa montez senzorii de parcare si atat. A zburat ziua imediat :glasses Am demontat aproape tot interiorul pe partea stanga, dupa cum se vede in poze. Pentru ca m-am grabit. Am vrut sa ma leg la plusul de pe marsarier din luneta, fara sa ma duca capul inainte sa verific unde se split in 2 (unu stanga si unu dreapta) si sa ma leg de acolo, asa am facut pana la urma. Masa la caroserie. A durat destul de mult cu masurarea locului pentru fiecare senzor. Ce am vrut eu a fost mai dificil, sa nu fie prea in lateral sa-mi piuie daca trece cineva pe langa masina dar nici sa nu-mi prinda deloc "unghiul mort" nu vroiam, intr-un final dupa 2 ore de masuratori si probe a iesit exact cum vroiam. Gauritul a mers incet si bun decat repede si prost, am stat cu teama in partea stanga unde a fost reparata bara sa nu cumva sa-mi crape, nici vorba.

Demontat toata plasticaraia din interior, partea stanga unde vine montat unitatea:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Jos cu bara intr-un final :yah destul de murdara pe interior..

Imagine Imagine

Aici se vede cat de bine a fost reparata bara, foarte multumit:

Imagine

Demontat plasticele pentru a trage cablul de la monitor prin pragul din stanga (in poze am scos si plasticele de pe haion, dintr-o prostie):

Imagine Imagine Imagine Imagine

Legat plusul la bec si minus la caroserie:

Imagine Imagine

Gaurit bara si introdus cu grija mare senzorii, au o buza mica de cauciuc si inca 3 bucati mici pe fiecare parte sus, trebuiesc invartiti cu grija sa nu se taie acel cauciuc si apasat cu incredere pana se aliniaza cu bara:

Imagine Imagine

Wire magement :glasses

Imagine Imagine Imagine

Gaurit garnitura pe unde ies cablurile de iluminat numarul, pe acolo tragem cablurile de la senzori (trebuie lasat cablul de la senzori cat mai lejer, daca este tensionat iese in exterior senzorul):

Imagine Imagine

Montat senzorii in unitate dupa graficul A - B - C - D unde A=stanga, B=stanga mijloc, C=dreapta mijloc si D=dreapta. Facut proba inainte de a monta bara.

Imagine

Rezultatul final (bara nu e stransa toata, mai am de munca maine la ea). Senzorii sunt de o nuanta mai inchisa, ii vopsesc la primavara (cred, trebuie sa ma interes de costuri si daca influenteaza cu ceva detectia sau nu)
Imagine

Maine ramane sa montez unitatea pe aripa, undeva ferit de umezeala. Si sa incerc sa montez (daca am timp) pedalele&footrest, frana de mana si aparatorii de noroi fata.
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

20 Dec 2015, 09:29

A iesit super bine. Bravo :hi
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

20 Dec 2015, 10:16

Multumesc pentru raspuns si eu vreau sa pun ceva eficient din cauza asta intreb in stanga ,dreapta.Imi pare logic ce spui in legatura cu eficienta celor electromagnetici poate din cauza asta inca masinile din fabrica vin cu cei rotunzi in bara.Ai respectat masuratorile din manual sau ai luat alte cote pentru gauri in bara?
Ai facut o super treaba,bravo.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
andimiroiu
Andrei
Subiect Autor
Mesaje: 332
Membru din: 17 Iul 2014, 23:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1M NFS 1.8vT

20 Dec 2015, 11:02

zeusik scrie:
A iesit super bine. Bravo :hi


:cheers

Undertacher scrie:
.Ai respectat masuratorile din manual sau ai luat alte cote pentru gauri in bara? Ai facut o super treaba,bravo.


Mersi ! Din manual am respectat doar inaltimea, sa am minim 50cm de la sol pana la linia de senzori, in rest distanta intre ei m-am ghidat dupa un honda civic al unui vecin cu senzori de parcare din fabrica. Am testat la el inainte cum este detectia pe colturi si asa am pus si eu. Bine, putin adaptat pentru ca bara lui este mai lunga si mai dreapta, am adaptat in functie de a mea. Unde se termina partea dreapta, cam la 2cm am pus senzorii in exterior sa am detectie pe colt.

Revin cu masuratori exacte pentru distanta intre senzori diseara. Acum ma apuc de treaba :mrgreen:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 17

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori