Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1M - 1.6 16v

19 Sep 2014, 12:44

Cum a comandat si Roger
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leon 1M - 1.6 16v

19 Sep 2014, 13:42

La mine a fost cu licitatie.
E adevarat, sunt mult mai multe sanse sa se trimita in Belgia decat in Ro, mai ales daca vanzatorul e persoana fizica.
La dezmembrari cauta de Audi TT sau Golf 4.
Daca nu gasesti ti-o dau pe a mea, desi nu vad cum te-ar avantaja.
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1M - 1.6 16v

19 Sep 2014, 14:37

Pai eu am instalatia de gaz in locul rotii de rezerva, as salva ceva spatiu tinand in portbagaj roata ingusta nu roata originala... Ma pregatesc sa fac naveta saptamanal la Bucuresti si o sa am nevoie de spatiu. Am sa caut zilele astea :)
 
Avatar utilizator
toni
Mesaje: 276
Membru din: 01 Oct 2008, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1M - 1.6 16v

19 Sep 2014, 18:05

Nu iti iei mai bine un spray pentru reparat pene si un compresor?
Ma gandesc ca e mai comod decat sa cari o roata dupa tine, plus ca are multe limitari roata mica.
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1M - 1.6 16v

20 Sep 2014, 09:06

Pai spray-ul respectiv nu strica anvelopa? Se poate refolosi dupa pana? Eu oricum am 2 anvelope run-flat, insa am sa iau in considerare si ideea asfa :hi
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1M - 1.6 16v

01 Oct 2014, 22:18

Salutare colegii!
Nu am mai scris de mult pe aici, asa ca vreau sa va povestesc ce-am mai facut :))
In primul rand au urcat kilometrii intr-o veselie, am aproape 194k km si abia ce am facut revizia de 190 acum o luna .
In final de vina pentru problema incalzirii a fost ventilatorul mare care l-am schimbat acum o luna, odata cu revizia . Revin cu acest review in caz ca mai exista si la alti colegi problema asta, de atunci s-a schimbat si comportamentul masinii la cald, nu simt scadere de putere in mers iar clima baga mereu rece, fie ca stau pe loc fie ca merg.

De ceva vreme m-am mutat la Bucuresti, mai exact de o saptamana. Fac facultatea aici (Electronica si telecomunicatii in cadrul Politehnicii) iar nevoia ma obliga sa fac un drum spre casa macar la 2 saptamani daca nu chiar saptamanal. Imi place aici, imi place sa merg mai mult pe exterior cu masina :))) :drive , drumurile sunt o placere.

Suspensia s-a comportat mai mult decat bine, avand in vedere ca 2 drumuri facute pana acum au fost cu masina incarcata extrem de mult, nici eu nu am idee unde au intrat toate bagajele,paturile si electronicele mele :shock: .

Momentan nu mai am buget de investit in masina, kit-ul de Cupra R va fi un proiect de viitor, insa nu cred ca il voi mai pune in aplicare. Pe viitor as vrea chiar sa renunt la suspensia sport, am ajuns la concluzia ca nu am nici motor cu care sa "fac raliu" si parca e mai bine sa ai confort decat sportivitate ( mai ales pe autostrada patriei, unde la inbinari sar de pe scaun .... ) Si inaltimea fiind o problema in acest sens, pot spune ca sunt foarte multumit de ea, daca as veni cu maxim 2-3 oameni (fara bagaje) pe drum nu as avea nici un stres, insa daca mai sunt si bagaje se simte diferenta la inaltime ( cel putin pe spate ).

Alte lucruri noi nu am momentan, o sa va mai tin la curent cu eventualele modificari :D

O zi faina tuturor!
 
Avatar utilizator
tekolinooo
Subiect Autor
Mesaje: 947
Membru din: 15 Mai 2013, 18:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1M - 1.6 16v

27 Dec 2014, 11:15

Salutare colegi!
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris pe aici,a zburat si timpul si kilometrii.
Leutul meu are sa va povesteasca multe , a mai facut ceva (mai multe) drumuri prin romanica noastra si mai are doar 1000 km pana la schimbarea prefixului, adica pana ajunge la 200.000 km :D
Masina o am de la 170.000 km, nici eu nu stiu cand au zburat acesti kilometrii, insa pot spune din nou ca sunt super incantat de masina.
Am mai schimbat cate ceva la ea, o sonda lambda ( am fost la Pitesti la lpg expert si au zis ca asta ar fi problema ) , un senzor de turatie care mai dadea erori, am trecut la anvelopele de iarna si altceva mai nimic.

Urmeaza o revizie in primavara, probabil dupa sesiune de examene. De cand sunt in Bucuresti masinuta a facut doar exterioare, adica drumul Bucuresti - Craiova in fiecare weekend. Pot spune ca nu am avut nici un moment in care sa imi pierd increderea in ea, dupa aproape 3 luni de facut aceasta ruta saptamanal, imi place din ce in ce mai mult masinuta.

Am si cateva poze inainte sa schimb anvelopele :


Imagine

Imagine

Imagine

N-am mai avut asa mult timp pentru masina din pacate, am avut un proiect asa mai 'rocket science' cu o imprimanta 3d la care am lucrat cam o luna, mi-a omorat cam tot timpul. Peste asta a fost si facultatea de care a trebuit sa tin tare pentru a obtine rezultatele dorite :d . In rest, toate bune, o sa pun mai jos o poza si cu jucaria pe care am facut-o :)



Imagine

Imagine
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori