Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Austria cu masina.

02 Sep 2009, 10:19

Hai sa imi povestesc si eu peripetia.
Am fost in austria in perioada revelionului trecut. Am ramas marcat.
Suntem in urma rau. Nu o sa ne revenim niciodata.
Am trecut prin Hu si De. Aceleasi impresii.
In schimb am intrat in italia pana la venetia. Frate, se vedea spiritul latin. Parca intrasem intr-o tara populata de romani dar curata si cu sosele bune.
Nu stiu de ce dar incep sa ma atraga civilizatiile nordice. Daca mi s-ar oferi sansa sa plec in italia as ramane in romania. In schimb nu as rata nici o alta invitatie dintr-o tara ca germania sau austria.
Si colac peste pupaza ce credeti ca fac anul acesta?
Plec 11 nopti intr-un circuit care include: ungaria,austria,elvetia,germania, cehia si polonia.
Pentru ce sa imi dau banii in romania? La hotelul de 4 stele unde lucrez in Mamaia sunt preturi duble fata de cazarea pe care am avut-o langa Salzburg in Austria la o pensiune de 3 stele.
Asta in conditiile in care camera aici are jumatate din dimensiunile celei din austria, micul dejun e mult mai putin diversificat decat acolo iar serviciile noastre de hotel de 4 stele sunt mult sub ale unei pensiuni de 3 stele din austria.
Unii o sa spuna ca e snobism. Dar va rog sa ma credeti ca am calculat concediul asta pana la ultimul banut(benzina,vignete,taxe drumuri montane,cazare,masa,vizitari muzee si bani de cheltuiala) si ne costa 1000E/persoana pentru 12 zile.
Si un amic pleaca la Slanic pentru 5 zile/4 nopti 2 personane/400E/persoana.
Oare merita romania?
Seat Leon 1p
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Austria cu masina.

01 Oct 2009, 14:07

Hai sa revin eu cu deplasarea de saptamana la Viena.
Drumul prin Romania a fost horror, era sa murim de 3 ori pana la granita (gratie nebunilor de pe drumurile noastre si M.Transporturilor), :evil: am facut 12 ore, am plecat singur din Bucuresti la 10.30, am cules un coleg la Targoviste, am iesit din tara la 22.30.
Drumul prin Ungaria si Austria un vis, chiar daca era noapte a fost o placere sa mergem cu masina.
Masina, un Opel Vectra C din 2007, 1.9 CDTI 120 CP, stabila in viraje, scaune confortabile la drum lung.
Profitand de faptul ca eram in intarziere si ca era noapte, i-am dat "talpa" prin cele 2 tari (nu eram singurul), iar la 2.30 eram la pensiune, in Viena, o locatie superba care da clasa celor mai multe "pensiuni" din Romania.
Am dormit 5 ore, dupa care am mers sa ne intalnim cu potentialii furnizori care ne chemasera acolo, am mers apoi la masa si pe urma shopping la Parndorf :D
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Austria cu masina.

01 Oct 2009, 14:20

@cornelius: ce ma enervezi... :lol: abia astept sa mai fac o tura de shopping p'acolo ... :(
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Austria cu masina.

01 Oct 2009, 14:25

Sincer, n-am luat multe lucruri, se schimbase colectia cu cea de toamna/iarna, si preturile erau inca destul de sus.
Am luat pentru copil si pentru soata, in rest poate dupa sarbatori sau la sfarsit de iarna, ca am pus ochii pe o geaca de iarna de la Timberland. :lol:
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
deutzzaa
Mesaje: 488
Membru din: 09 Iun 2009, 12:30
Localitate: Pitesti, Bucuresti
Contact:

Re: Austria cu masina.

01 Oct 2009, 15:09

De 3 ori am fost in austria si de fiecare data cu masina...pur si simplu superb! Viena....e de vis. Nu ne putem compara in nicun fel cu ei!! Acum doi ani am fost la o nunta intr-un orasel de pe langa Viena. Am fost cazati la un castel, ca acolo avea loc nunta. Au fost 3 zile extraordinare... N-am cuvinte sa va povestesc. A doua oara am fost cu mama sa se opereze(o operatie minora,de monturi, pe care a ales sa o faca inafara din cauza conditiilor din spitalele noastre). Am stat 2 saptamani in Mistelbach,un orasel de langa Viena. Atunci a fost prima oara cand am intrat in contact cu un spital din afara. Totul era dezinfectat, pana si patul! De cand te internai,iti dadeau patul tau sigilat si dezinfectat si pana te externai numai in el stateai. te ducea in sala de operatie in el si inapoi in salon tot in el. Pe hol, in salon, in lift la toaleta mirosea frumos, nu a medicamente sau a alte chestii asa cum e pe la noi. De profesionalismul medicilor sau a asistentelor nu mai zic....singurul impediment era ca nu prea stiau engleza asistentele,dar ne intelegeam noi pana la urma. Iar a treia oara am fost doar in trecere cu destinatia Croatia. De la Szeged intrii pe autostrada si tot asa strabati Ungaria,Austria pana in Croatia numai si numai pe autostrada!!! Suntem cu sute de ani in urma. Si cel mai trist e ca suntem vazuti atat de prost in strainatate....(ex: cand te cazezi la un hotel normal e sa platesti la plecare...in ungaria si croatia ni s-a cerut banii inainte dupa ce am aratat pasaportul. la croati banii ni i-a bagat intr-un plic, l-a sigilat iar la plecare ne-a pus sa-l desigilam si sa-i spunem daca aia au fost banii dati de noi :evil: ). E trist ca de multe ori imi doresc sa plec din tara asta...
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Austria cu masina.

01 Oct 2009, 15:21

deutzzaa: vezi ca e un topic si cu: "Cum emigram?" :lol: te intelg si cred ca multi dintre noi au acelasi sentiment...dar hai sa facem naibii ceva :wink:
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Austria cu masina.

01 Oct 2009, 15:26

Mda, fara alte comentarii.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine

 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Austria cu masina.

17 Dec 2009, 17:46

Constat ca nu prea scrie lumea pe aici, asa ca tot eu.
Saptamana trecuta am plecat din nou in Austria sa ne intalnim cu niste furnizori.
Punctul de intalnire, intr-un orasel la 12km de frontiera cu Germania, ceva de vis, am sta o noapte la un hotel mic dar cochet, insa ceea ce a fost din nou ca o lovitura in fata, civilizatia, cel putin cea auto.
Cum vroiam sa iesim cu masina din parcare, se si opreau ambele sensuri si asteptau cuminti sa intram in trafic, cum cautam un loc de parcare toata lumea astepta cuminte, si ne-am fatait ceva cu nu gasesam, nu tu claxon, zbierete, urlete, nimic mai ales ca aveam si numere de Romanica.
Furnizorul avea sediu la 8km intr-un satuc de vis, ca in povesti unde mi-am propus sa emigrez la batranete :lol: , si nu numai.
Inconjurat de padure, pe niste dealuri de basm, intr-o lume ce nu are legatura cu satul din Romania.
Pe langa sosea, langa padure iesisera caprioarele si se uitau la noi, mai incolo iepurii alergau voiosi fara frica de braconieri :D sau de nationalitatea inlocuitoare, mancatoare de lebede :lol:
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Austria cu masina.

17 Dec 2009, 17:49

adica ciori?
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Austria cu masina.

18 Dec 2009, 14:28

ma rog, n-am vrut sa fiu atat de radical :)
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
mihaiioo
Mesaje: 923
Membru din: 11 Ian 2009, 23:54
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Austria cu masina.

18 Dec 2009, 20:33

si eu o sa plec de revelion in wiena cu masina.
seat leon 1 p 2.0TDI 105 cp W 38681N
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Austria cu masina.

19 Dec 2009, 08:54

deutzzaa scrie:
...cel mai trist e ca suntem vazuti atat de prost in strainatate....(ex: cand te cazezi la un hotel normal e sa platesti la plecare...in ungaria si croatia ni s-a cerut banii inainte dupa ce am aratat pasaportul. la croati banii ni i-a bagat intr-un plic, l-a sigilat iar la plecare ne-a pus sa-l desigilam si sa-i spunem daca aia au fost banii dati de noi :evil: ). E trist ca de multe ori imi doresc sa plec din tara asta...


la faza cu platitul inainte poate ca acceptam dar cu banii in plic categoric nu. gaseam eu alt hotel, motel etc.
si da, suntem cu cateva zeci de ani in urma lor.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
deutzzaa
Mesaje: 488
Membru din: 09 Iun 2009, 12:30
Localitate: Pitesti, Bucuresti
Contact:

Re: Austria cu masina.

14 Ian 2010, 21:48

mususk266 scrie:
deutzzaa scrie:
...cel mai trist e ca suntem vazuti atat de prost in strainatate....(ex: cand te cazezi la un hotel normal e sa platesti la plecare...in ungaria si croatia ni s-a cerut banii inainte dupa ce am aratat pasaportul. la croati banii ni i-a bagat intr-un plic, l-a sigilat iar la plecare ne-a pus sa-l desigilam si sa-i spunem daca aia au fost banii dati de noi :evil: ). E trist ca de multe ori imi doresc sa plec din tara asta...


la faza cu platitul inainte poate ca acceptam dar cu banii in plic categoric nu. gaseam eu alt hotel, motel etc.
si da, suntem cu cateva zeci de ani in urma lor.


nu am crezut ca or sa fie atat de idioti incat sa puna banii intr-un plic, la plecare am descoperit asta,prea tarziu ca sa luam atitudine :(

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori