Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
deep
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Plecare la Paris pe 20 August

17 Noi 2008, 23:51

Gabyucl scrie:
eu am fost cu leul meu,si cu schiuri pe masina,nu am depasit 130 ca nu e bine,a mers f bine....duce bine si leul la drum lung,dar parca nu se compara cu un s500 sau un db9 :lol: :lol: :lol: :lol: ,pe dealul negru luam 3 4 camioane dintr un foc,si nu apasam pedala la podea:)))))))))

Vreau sa merg cu X3`ul .. consuma un pic mai putin, dar e mai multa putere, si are si ski pack :) sa le caram de acasa fara probleme
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy
 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris pe 20 August

18 Noi 2008, 08:10

daca ai x3 atunci e perfect....ai loc de schiuri,de bagaje,de tot.
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris pe 20 August

19 Mar 2009, 01:35

Dragi mei pe 27 martie am o mica excursie la Paris. Plecare este cu avionul din aeroportul Baneasa si destinatie Paris aeroportul Beauvais (cca. 80 km Paris). Fiind pentru prima data cand merg in Franta, m-am gandit ca cel mai bine sa iau cu mine un Gps pt a ma descurca. Zona in care vom sta este La Defense, am inteles ca este o zona cunoscuta cam in centrul Parisului. Am aruncat o privire pe google si am vazut ca unele din principalele obiective turistice sunt la max 10 min de mers pe jos de aceasta zona, asta este un lucru bun. Sper sa pot vizita cat mai multe atractii ale orasului, tinand cont de mica perioada.
Acum, daca cineva ma poate ajuta cu detalii la biletele de intrare in dif locuri, metrou, autobuz, etc. Cum ajung mai usor dintr-un loc in altul. Orice imi puteti spune. Sper sa fie sooper, :bounce: :bounce: :bounce:
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Plecare la Paris pe 20 August

19 Mar 2009, 08:16

Calatorie placuta si momente cat mai placute acolo. Sa faci multe poze si sa ne povestesti cand te intorci cum a fost.
Toate bune! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plecare la Paris pe 20 August

19 Mar 2009, 08:42

zeusik scrie:
Dragi mei pe 27 martie am o mica excursie la Paris. Plecare este cu avionul din aeroportul Baneasa si destinatie Paris aeroportul Beauvais (cca. 80 km Paris). Fiind pentru prima data cand merg in Franta, m-am gandit ca cel mai bine sa iau cu mine un Gps pt a ma descurca. Zona in care vom sta este La Defense, am inteles ca este o zona cunoscuta cam in centrul Parisului. Am aruncat o privire pe google si am vazut ca unele din principalele obiective turistice sunt la max 10 min de mers pe jos de aceasta zona, asta este un lucru bun. Sper sa pot vizita cat mai multe atractii ale orasului, tinand cont de mica perioada.
Acum, daca cineva ma poate ajuta cu detalii la biletele de intrare in dif locuri, metrou, autobuz, etc. Cum ajung mai usor dintr-un loc in altul. Orice imi puteti spune. Sper sa fie sooper, :bounce: :bounce: :bounce:


E o destinatie foarte frumoasa, dar in acelasi timp foarte scumpa. Daca vei citi putin mai sus vei vedea cateva impresii si poze puse de mine in octombrie cand am fost la Paris.
La Defence nu este tocmai in centru....ai destul de mers cu metroul pana in centru. Nu ai nevoie de GPS pentru ca exista harti gratuite cu toate mijloacele de transport in comun si obiectivele si este foarte usor sa te orientezi dupa acestea.
Daca mai ai nevoie si de alte informatii, stau la dispozitie.
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris pe 20 August

19 Mar 2009, 08:45

Parisul este foarte frumos! merita vazut.
La Defense este cartier de blocuri noi, cladiri de birouri etc. este relativ departe de Notre Dame, de Arcul de Triumf, de Turn si de Luvru. in La Defense e un arc La Grande Arche - gen arcul de Triumf dar mai modern - merita sa urci pana sus sa vezi panorama orasului. si Sacre Coeur merita vazuta!
depinde ce vrei sa vizitezi....
oricum au infrastructura foarte bine dezvoltata - au trenuri (metrouri usoare) cu care ajungi peste tot. iti trebuie neaparat harta metrourilor - o iei de la iei - cu metroul sau trenul ajungi oriunde - este tren si pana la Disneyland :)
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plecare la Paris pe 20 August

19 Mar 2009, 08:50

Bubulutza scrie:
Parisul este foarte frumos! merita vazut.
La Defense este cartier de blocuri noi, cladiri de birouri etc. este relativ departe de Notre Dame, de Arcul de Triumf, de Turn si de Luvru. in La Defense e un arc La Grande Arche - gen arcul de Triumf dar mai modern - merita sa urci pana sus sa vezi panorama orasului. si Sacre Coeur merita vazuta!
depinde ce vrei sa vizitezi....
oricum au infrastructura foarte bine dezvoltata - au trenuri (metrouri usoare) cu care ajungi peste tot. iti trebuie neaparat harta metrourilor - o iei de la iei - cu metroul sau trenul ajungi oriunde - este tren si pana la Disneyland :)


...si pana la Versailles...
Du-te sa vezi Louvre, Versailles, merita sa urci pana sus in turnul Eiffel sa vezi ce frumos se simte balansul, merita sa urci in Grande Arche cum zicea si Bubulutza, merita sa vezi Moulin Rouge si sa mergi pe jos prin cartierul de langa (daca ai bani sa vezi si un spectacol la Moulin Rouge e genial, insa intrarea este 100 Euro), merita sa te plimbi pe strada sa simti viata, sa simti orasul...intrarile la muzee nu sunt exagerat de scumpe, insa mancarea e scumpa. (doar in cazul in care vei cumpara de la supermarket va fi mai ieftin). Daca te pasioneaza mergi la Disneyland, merita vazut o data in viata...intrarea este 50 Euro de persoana.

 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris

19 Mar 2009, 09:06

http://www.parismustsee.com/
uite am gasit un site misto
vezi ca Turn e coada mare :( merita sa urci intradevar dar inarmeaza-te cu rabdare
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris

19 Mar 2009, 20:48

O sa incerc sa vizitez cat mai mult, insa nu am la dispozitie decat 3 zile 1 dus 1 stat si 1 intors :( ...insa decat deloc, am gasit pe internet cat timp fac de la hotelul la care stau pana la arc si Champs-Elysées si inca cateva. Tot cautam pe internet cu ajung din aeroport la hotel, unii spun ca exista un autobuz doar pt cei care au bilete si costa cca 13€..alti zic cu metroul...si multi spun sa nu merg cu taxiul pt k este mult cca.120€...
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plecare la Paris

19 Mar 2009, 23:01

zeusik scrie:
O sa incerc sa vizitez cat mai mult, insa nu am la dispozitie decat 3 zile 1 dus 1 stat si 1 intors :( ...insa decat deloc, am gasit pe internet cat timp fac de la hotelul la care stau pana la arc si Champs-Elysées si inca cateva. Tot cautam pe internet cu ajung din aeroport la hotel, unii spun ca exista un autobuz doar pt cei care au bilete si costa cca 13€..alti zic cu metroul...si multi spun sa nu merg cu taxiul pt k este mult cca.120€...


Metroul de la aeroport catre zona centrala este 8 Euro...asa ca ia metroul, o sa vezi ca e genial....de fapt cel de la aeroport nu e tocmai un metrou, se numeste RER....o sa vezi tu ca sa nu te bag in ceata.
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris

19 Mar 2009, 23:12

Am citit despre RER, nu stiam k este 8 €, o sa vad eu acolo, imi iau de acolo harti. Cum e mai bine sa fac sa merg cu mijlocul in comun sau la pas??
Partea urata este k nu stiu franceza...doar engleza......oricum una peste alta abea astept
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plecare la Paris

19 Mar 2009, 23:38

zeusik scrie:
Am citit despre RER, nu stiam k este 8 €, o sa vad eu acolo, imi iau de acolo harti. Cum e mai bine sa fac sa merg cu mijlocul in comun sau la pas??


Metroul te duce oriunde...e mult prea greu sa mergi la pas...Parisul este imens si nu ai timp...asa ca baga metrou...sunt fooooooarte multe linii de metrou...o sa vorbim cand te vei intoarce.

zeusik scrie:
Partea urata este k nu stiu franceza...doar engleza..:(....oricum una peste alta abea astept :)


Aici e putin mai complicat pentru ca nici ei nu prea vor sa vorbeasca engleza, dar te descurci tu...
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris

19 Mar 2009, 23:45

In orice caz imi iau si un ghid cu mine, daca nu vor ei sa vorbeasca ma uit pe ghid, si raman si la parerea mea cu gps-ul;)...cu siguranta vom vorbi knd ma intorc! mersi pentru toate info
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plecare la Paris

20 Mar 2009, 10:03

Din aeroport poti sa iti iei un abonament valabil pentru toate mijloacele de transport.
Eu am stat 7 zile si costa 40 Eur, oricum te vei descurca fara probleme, toate informatiile sunt facute ca pentru "analfabeti".
Parisul e foarte frumos si merita sa faci un efort pentru a vizita cat mai multe, neaparat sa te urci in turn, eu am fost de 2 ori si n-am facut-o. :(
Pentru cei care mergeti la Paris si stati mai mult: sa va "dati" cu TGV-ul, foarte tare.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Plecare la Paris

27 Mar 2009, 01:12

Din pacate nu am cum sa ajung la intalnire maine, insa tot maine am avionul spre Paris. V-am pupat pe toti si ne auzim cand ma intorc, voi reveni cu impresii, pareri si multe poze............................Red Bull iti da aripiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator